۱۳۹۹ يکشنبه ۲۲ تير
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 439 کد مطلب: 3109  
احتمال خانه دار شدن در تهران یک سوم کشورهای توسعه یافته است

احتمال خانه دار شدن در تهران یک سوم کشورهای توسعه یافته است

۱۳۹۷ جمعه ۱۶ شهريور ساعت 07:34

 عضو شورای شهر تهران:

احتمال خانه دار شدن در تهران یک سوم کشورهای توسعه یافته است

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران گفت: اقشار کم درآمد تهران یک سوم اقشارهمانند خود در کشورهای توسعه یافته شانس خانه دار شدن دارند و حل این مساله نیازمند مداخله دولت با همکاری شهرداری ها برای تامین مسکن با استفاده از سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی است.

مجید فراهانی روز یکشنبه در هشتاد و سومین جلسه علنی شورا اسلامی شهر تهران با اظهار داشت: مسکن و سرپناه مناسب را می توان پس از هوا، غذا و پوشاک، یکی از اساسی‌ترین نیازها برای داشتن زندگی با عزت و مبتنی بر کرامت انسانی دانست.

وی ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی ایران، این حق را در اصول 2 ، 31 و 43 قانون اساسی محترم شمرده و دولت را موظف به تامین مسکن مناسب برای تمام اقشار جامعه کرده است.

فراهانی افزود: متاسفانه رشد شاخص قیمت خانه نسبت به درآمد، طی سه دهه گذشته درایران سرسام آور بوده است و این شاخص در نیمه نخست امسال رشد روز افزونی داشت.

عضو شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: دسترسی اقشار مختلف به مسکن به امری کاملا نابرابر بدل شده و بسیاری از اقشار طبقه متوسط و کم درآمد در تامین مسکن خود با مشکلاتی مواجه شده اند.

فراهانی گفت: این افراد مجبور به تغییر الگوی تامین مسکن یعنی تغییر در محله سکونت و استفاده از واحدهایی با متراژ پائین تر شدند و برخی دیگر نیز از تهران به شهرهای اطراف مهاجرت کردند.

وی عنوان کرد: این تغییر بدون شک بر افزایش ترافیک، آلودگی هوا و افزایش آسیب های اجتماعی اثر دارد.

عضو شورا تاکید کرد: رشد شاخص قیمت خانه نسبت به درآمد، در مورد اقشار بسیار کم درآمد ایران به عددی بالای 30 رسیده که بیش از 3برابر کشورهای توسعه یافته است.

وی افزود: مردم تهران یک سوم اقشار کم درآمد کشورهای توسعه یافته شانس خانه دار شدن دارند و حل این مساله نیازمند مداخله دولت با همکاری شهرداری ها برای تامین مسکن با استفاده از سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی است.

فراهانی یادآور شد: با برنامه ریزی برای تامین مسکن برپایه بازآفرینی شهری و نوسازی بافت های فرسوده شهری می توان حق مسکن شهروندان را بدون دامن زدن به حاشیه نشینی تامین کرد.

این عضو شورای شهر تهران افزود: بر این اساس در اجرای بند 3 ماده 71 قانون شوراهای اسلامی کشور، درباره «توجه به بازآفرینی شهری و نوسازی بافت فرسوده به منظور تامین مسکن افراد کم درآمد » به وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران تذکر می دهم.

فراهانی ابراز امیدواری کرد: با اقدام بموقع، موثر و اهتمام وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران شاهد بازآفرینی شهری و نوسازی بافت فرسوده باشیم.

وی گفت: از طریق بازآفرینی هم مسکن مورد نیاز اقشار طبقه متوسط و کم درآمد تامین می شود و هم استحکام شهر در برابر مخاطراتی همچون زلزله تقویت می شود.

منبع: ایرنا,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :