۱۳۹۸ سه شنبه ۶ فروردين
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 2839 کد مطلب: 324  
در احیای بافت‌های فرسوده مداخله گسترده نمی کنیم

در احیای بافت‌های فرسوده مداخله گسترده نمی کنیم

"صدای مهندس"
سه خبر از صنعت ساختمان
۱۳۹۲ شنبه ۲۳ شهريور ساعت 21:18وزیر راه و شهرسازی :

در احیای بافت‌های فرسوده مداخله گسترده نمی کنیم

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت نباید در احیای بافت‌های فرسوده مداخله گسترده داشته باشد، گفت: برای سرعت ‌دادن به احیای بافت‌های فرسوده باید بتوان از تشکل ساکنان بافت‌های فرسوده در احیای این بافت‌ها استفاده کنیم.

به گزارش فارس، عباس آخوندی امروز در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه دولت برای سرعت دادن به احیای بافت‌های فرسوده همزمان با کیفیت ساخت این واحدها گفت: بافت‌های فرسوده دارای پیشینه تاریخی و هویت و فرهنگ ملی ایران هستند، بنابر این هر گونه دخالت در این بافت‌ها باید با حفظ هویت این بافت‌‌های تاریخی صورت گیرد.

وی ادامه داد: مردم باید در جریان این باز‌آفرینی بافت‌های فرسوده قرار بگیرند، تا ببینیم چگونه می‌توانیم جریان تاریخی، فرهنگی ایران را حفظ کنیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: این بافت‌ها عمدتاً دارای ساکن هستند، بنابر این باید نحوه اقدامات ما ضمن حفظ هویت فرهنگی همراه با حفظ حقوق و بر مبنای مشارکت حداکثری آنها باشد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: لذا در واقع عنصر اقدام‌کننده احیای بافت‌های فرسوده باید خود ساکنان باشند و ما باید به عنوان پشتیبان‌کننده مردم عمل کنیم.

وی ادامه داد: در بازسازی بافت‌های فرسوده باید به سمتی برویم که بتوانیم از تشکل ساکنان بافت‌ها در احیای بافت‌های فرسوده استفاده کنیم.

به گفته آخوندی باید خدمات فنی و مهندسی را در اختیار ساکنان بگذاریم و به جایی اینکه مداخله گسترده داشته باشیم از تشکل ساکنان برای احیای بافت‌های فرسوده استفاده کنیم.

 


مدیرعامل جدید عمران و بهسازی اعلام کرد:

نوسازی  بافت فرسوده توسط بخش خصوصی انجام می شد

مدیرعامل جدید شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با بیان اینکه نوسازی ۹۲۰۰ هکتار بافت فرسوده توسط بخش خصوصی انجام می‌شود، گفت: برآیندمحوری جایگزین پروژه‌محوری در احیای بافت فرسوده می‌شود.

محمد سعید ایزدی افزود: سالها بود که منتظر شنیدن این سیاست بودم که از منظر جدیدی به شهروندی و بازآفرینی بافت‌های فرسوده نگاه شود که خوشبختانه امروز با اظهارات وزیر راه و شهرسازی و اعتقاد وی به این موضوع خوشحال شدم.

ایزدی با اشاره به نامه آخوندی در مرداد ماه سال 76 خطاب به شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در خصوص بازآفرینی بافت‌های فرسوده گفت: باید نکات در نظر گرفته شده در این نامه به خوبی بررسی شود، چرا که نیازمند سیاست گذاری‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

وی افزود: مفهوم بازآفرینی را برای شرکت عمران و بهسازی شهری ایران به عنوان بازآفرینی پایدار برقرار می‌کنیم، به گونه‌ای که امروز شرط لازم تمام اقدامات پایداری آن‌ها است و این پایداری جزو مشارکت شهروندان امکان پذیر نیست.

 


باید اهداف بزرگتری را پیاده کرد

مجید کیان پور مدیر عامل سابق شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با بیان اینکه بازسازی بافت فرسوده از 5 درصد به 22 درصد رسیده است، گفت: برای رسیدن به هدف بزرگتری که در برنامه پنجم پیش بینی شده، باید اهداف بزرگتری را پیاده کرد.

وی افزود: در حال حاضر 9200 هکتار از بافت فرسوده کشور توسط بخش خصوصی نوسازی و احیا شده است.

کیان پور گفت: تمام شهرهای بالای 12 هزار نفر تعیین محدوده شده‌اند و برای 210 شهر طرح بهسازی و نوسازی تهیه شده است.

به گفته وی، از سال 88 تا 91 نیز برای حدود 90 هزار و 152 واحد مسکونی در بافت فرسوده از خط اعتباری مسکن مهر تسهیلات پرداخت شده است.

نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :