۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۹ فروردين
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 2925 کد مطلب: 234  
انتخابات بازرسان سازمان در اولین جلسه مجمع عمومی

انتخابات بازرسان سازمان در اولین جلسه مجمع عمومی

انتخابات بازرسان سازمان در اولین جلسه مجمع عمومی
۱۳۹۲ يکشنبه ۱ ارديبهشت ساعت 02:35
37

 

"صدای مهندس" در نظر دارد مطابق با موضوعات روز سازمان نظام مهندسی، هر ماه اقدام به انتخاب موضوع ماه نماید.

با عنایت به برگزاری انتخابات بازرسان سازمان در اولین جلسه مجمع عمومی ، انتخابات بازرسان  به عنوان موضوع این ماه در نظر گرفته شده است.شما همکاران ارجمند نیز می توانید با درج نظرات خود ما را در انتخاب موضوع مناسب یاری نمایید.

پیش از بررسی  و معرفی کاندیدا های این دوره ، ابتدا به اهمیت این موضوع و قوانین و آیین نامه های اجرایی آن می پردازیم و بعد از آن ، با طرح سوالات تلاش خواهیم کرد با ایجاد فضای رقابت برابر و همکاری کاندیدا ها گام موثری در جهت شناخت کاندیدای اصلح برداریم.بدیهی است تمام کاندیداها در صورت تمایل فرصت خواهند داشت تا نظرات و دیدگاه های خود را بیان نمایند.

قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان

ماده 18- هر سازمان استان حسب مورد دارای یك یا چند بازرس میباشد كه موظفند در چارچوب قانون و آئین نامه اجرایی آن و آئین نامه مالی سازمان به حسابها و ترازنامه سازمان استان رسیدگی و گزارشهای لازم را جهت ارائه به مجمع عمومی تهیه نمایند و نیز تمامی وظایف و اختیاراتی را كه به موجب قوانین و مقررات عمومی بعهده بازرس محول است انجام دهند. بازرسان مكلفند نسخه ای از گزارش خود را پانزده روز پیش از تشكیل مجمع عمومی به هیأت مدیره تسلیم كنند. بازرسان با اطلاع هیأت مدیره حق مراجعه به كلیه اسناد و مدارك سازمان را دارند بدون اینكه در عملیات اجرایی دخالت كنند و یا موجب وقفه در عملیات سازمان شوند.

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان

د- بازرس و بازرسان

ماده 81ـ هر نظام مهندسی استان كه تا (1000) عضو داشته باشد یك بازرس اصلی و یك بازرس علی البدل و از (1001) عضو تا (5000) عضـو (2) بازرس اصلی و یك بـازرس علی البـدل و از (5001) عضو و بیشتر (3) بازرس اصلی و یك بازرس علی البدل خواهد داشت. بازرسان نباید عضو هیأت مدیره یا شورای انتظامی استان باشند و حداقل باید (10) سال سابقه كار داشته متعهد و خوشنام باشند. به منظور انتخاب بازرسان، هیأت مدیره اسامی دو برابر تعداد بازرسان اصلی و علی البدل واجد شرایط را از بین اعضای نظام مهندسی استان انتخاب و به اولین جلسه مجمع عمومی كه بعد از انتخاب هیأت مدیره تشكیل میشود پیشنهاد مینماید. حایزین اكثریت آرا به ترتیب نفرات اول به عنوان بازرس یا بازرسان اصلی و نفر بعدی به عنوان بازرس علی البدل برای مدت (2) سال انتخاب میشوند.

ماده 82ـ وظایف و اختیارات بازرس (بازرسان) به شرح زیر تعیین میشود:

الف ـ اظهارنظر درباره صحت و درستی صورت داراییها و صورت حساب دوره عملكرد و ترازنامه ای كه هیأت مدیره برای ارائه به مجمع عمومی تهیه نموده است و تهیه گزارش و تسلیم آن به هیأت مدیره حداقل (15) روز قبل از تشكیل مجمع عمومی.

ب ـ اظهار نظر درباره صحت مطالب و گزارشها و اطلاعاتی كه هیأت مدیره برای ارائه به مجمع عمومی تنظیم نموده است.

پ ـ بازرسان باید اطمینان حاصل نمایند اقدامات و عملكرد هیأت مدیره در حدود قانون و آئیننامه های اجرایی آن بوده و حقوق اعضا در حدودی كه قانون و آئیننامه های آن تعیین كرده به طور یكسان رعایت شده باشد و در صورتی كه هیأت مدیره تخلف یا تخطی از قانون و آئیننامه داشته و یا اطلاعاتی برخلاف حقیقت در اختیار مجمع عمومی قرار دهند بازرس یا بازرسان مكلفند كه مجمع عمومی را از آن آگاهی نمایند.

ت ـ بازرس یا بازرسان با اطلاع هیأت مدیره حق دارند در هر موقع هر گونه رسیدگی و بازرسی لازم را انجام داده و اسناد و مدارك و اطلاعات مربوط به نظام مهندسی استان را از هیأت مدیره مطالعه كرده و مورد رسیدگی قرار دهند. این رسیدگی نباید به گونه ای باشد كه موجب وقفه در عملیات جاری شود.

ث ـ بازرس یا بازرسان میتوانند به مسئولیت خود در انجام وظایفی كه بر عهده دارند از نظر كارشناسان استفاده كنند، مشروط بر اینكه آنها را از قبل به طور رسمی و كتبی به نظام مهندسی استان معرفی كرده باشند. این كارشناسان در موارد و حدودی كه بازرس یا بازرسان تعیین میكنند مانند خود بازرس حق هر گونه تحقیق و رسیدگی را خواهند داشت.


با توجه به اهمیت قوانین فوق "صدای مهندس" سوالات زیر را از کاندیدا ها مطرح می نماید :

1- بهترین روش از دیدگاه شما برای اظهار نظر درباره صحت مطالب و گزارشها و اطلاعاتی كه هیأت مدیره برای ارائه به مجمع عمومی تنظیم می نماید ، چیست؟

2- با توجه به اینکه یکی از مهمترین وظایف بازرسان ، بررسی اقدامات و عملكرد هیأت مدیره و نظارت بر انجام این امور در حدود قانون و آئین نامه های اجرایی می باشد ، راه کار پیشنهادی شما برای این امر چیست؟

3- به نظر شما بهترین روش برای رسیدگی و بازرسی از اسناد و مدارك و اطلاعات مربوط به نظام مهندسی چیست؟

4- برنامه خود را برای استفاده از کارشناسان در انجام وظایف محوله به عنوان یک بازرس، مطرح نمایید.

5- نظر خود را در مورد  عملکرد بازرسان در سالهای گذشته بیان نمایید.,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :