۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۹ فروردين
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 2507 کد مطلب: 1747  
اهداف و شاخص های ارزیابی عملکردموفقیت یاعدم موفقیت مدیران سازمان نظام مهندسی ساختمان در استان تهران

اهداف و شاخص های ارزیابی عملکردموفقیت یاعدم موفقیت مدیران سازمان نظام مهندسی ساختمان در استان تهران

۱۳۹۴ پنج شنبه ۹ مهر ساعت 10:04

 اهداف و شاخص های ارزیابی عملکردموفقیت یاعدم موفقیت مدیران سازمان نظام مهندسی ساختمان در استان تهران

نویسنده : مهندس محمدرضا نجفی ساروکلایی کارشناس عمران وکارشناس ارشد کارافرینی

دبیر کارگروه سیستم ها و روشهای سازمان نظام مهندسی و عضو تیم کنترل مضاعف، عضو انجمن بتن و کاندیدای هیئت مدیره دوره هفتم نظام مهندسی استان تهران

وماتجزون الاماکنتم تعملون(پاداش شما برمبنای عملکردشمااست) سوره صافات / آیه 39

در راستای انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان، هر سه سال یکبار جهت بدست آوردن برخی از آراء اعم از تک نفرهای مختلف و تجمیع آنها برای فردیت هر کاندیدا، برخی از مهندسین بر سر میثاق هایی که با هم می بندند، متحد می شوند و پس از انتخابات هر کس می رود بدنبال کار و زندگی خودش و تقریبا" قول و قرارهایی که در زمان انتخابات گذاشته بودند را به فراموشی می سپارند و این همان نقطه کوری است که ما مهندسین عملا" مورد بی برنامه گی خودمان بدلیل عدم وجود تشکلی برای حق انتخاب تاکنون داشته ایم. (بماند که در این راه مدیران وقت نظام مهندسی هم، یکی از اصلی ترین وظایف خود مبنی بر هدایت این تشکل ها را نه تنها انجام نداده اند بلکه همواره سد راهی برای این تشکل ها بوده اند)، بهرحال دلیل کاملا" واضح و روشن است، چون فقط نام انتخابات و لابی های زمان انتخابات آنها را با هم همسو نموده است.

هیچگاه افراد منتخب، خود را پاسخگوی اهداف و برنامه هایی که نوشته بودند ندانستند؟ در هیچ جلسه ای بابت شعارهای انتخاباتی خودشان مورد سئوال واقع نشدند (و اگر شدند با جوابهای سربالا شانه خالی نمودند) و هیچگاه مسئولیت ناکامی های هیئت مدیره را نپذیرفتند چرا که دو ماه قبل از انتخابات آمدند، جمعی راتشکیل دادند و پس از انتخابات از هم پاشیده شدند و عملا" مهندسین عضو نظام مورد طعمه این افراد واقع شدند بدون هیچ گونه دست آویزی. پس از انتخابات نیز برخی از این افراد منتخب شده به قولهایی که به دوستان وآشنایان خود داده بودند(بصورت فردی) مدتی کوتاه روی خوش نشان دادند و بعدها آنها را در قالب هیئت مدیره بردند که یعنی کاری از دست ما برنمی آید.

برخی از این افراد همواره با گروه هایی ناپیدا همراه هستند و در جهت منافع آنها گام برمی دارند. تعداد این افراد در کل نظام مهندسی شاید به 500 نفر هم نرسد ولیکن بدلیل حضور فعال این افراد در زمان انتخابات و جمع آوری رای، حتی با تماس به تک به تک افراد در روز انتخابات یا همراه نمودن مهندسین عضو نظام از محل های کاری خودشان در روز انتخابات، بر روی حتی یک رای حسابی ویژه باز می نمایند و نام خود را در بین 25 نفر نهائی می آورند.  این در حالی است که بصورت روحی و ژنتیکی ما به اسامی با القاب درشت(حتی اگر نتوانند در هیئت مدیره نظام، کاری برای ما مهندسین انجام دهند) و میزان شناخت از گذشته افراد براساس تبلیغات صورت پذیرفته، رای میدهیم و این همان نقطه آسیب پذیری ما از انتخابات نظام مهندسی می باشد.

چه اتفاقی می افتد که این دوستان عزیزی که می خواهند منتخب ما گردند قبل از انتخابات تا این اندازه دارای خشوع و خضوع می گردند و پس از انتخابات حاضر نیستند در جمعی یا تشکلی حاضر شوند و به سئوالات حضار پاسخی در خور شأن و شخصیت نظام مهندسی ارائه دهند و مدعی هستند که هیئت مدیره نمی خواهد حق مهندسان را بدهد! و تمام تلاش خود را می نمایند که بگویند خودشان کاملا" در خدمت مهندسان هستند! ولیکن عملکرد آنها اینگونه نشان نمی دهد و تلاش می کنند که به گردن شخص اول نظام مهندسی بیاندازند.

یکی از دلایل عمده عدم همسو بودن اعضاء محترم هیئت مدیره در ادوارگذشته تمامیت خواهی اغلب اعضاء هیئت مدیره یا عدم همسونگری آنها بوده است، چرا که این افراد دو ماه قبل از انتخابات به دلیل فقط منتخب شدن در هیئت مدیره با هم متحد شدند و خود را پاسخگوی هیچکس و هیچ تشکلی هم نمی دانند (و حتی برخی که منتخب تشکلی بودند بعدها بدلیل عدم وجود استراتژی و برنامه مشخصی از سوی آن تشکل دچار اختلاف دیدگاه گشتند وجدا شدند.)

 پس از انتخابات، طی برنامه هایی مدون شده، همین افراد منتخب شده تشکل، بصورت دوره ای با انتخاب یک سخنگو پاسخگوی رای دهندگان خود باشند.

بدیهی است ما بعنوان مهندسین نظام مهندسی ساختمان، انتظاراتی را از نظام تخصصی خود داریم که اعضاء هیئت مدیره باید بتوانند به دنبال رفع شبهه و ارائه پاسخ به این پرسشها باشند پرسشهایی مانند:

1-   سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور چرا متولد شده است؟

2-   آرمان، اهداف و خط مشی سازمان چه مطالبی هستند؟

3-   جایگاه قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در کدامین بخش از  اهداف این سازمان قراردارد؟

4-   برنامه استراتژیک کوتاه مدت یک ساله، سه ساله و پنج ساله نظام مهندسی ساختمان استان تهران چیست؟

5-   شاخص های عملکردی موفقیت و یا عدم موفقیت سازمان و اعضاء محترم هیئت مدیره کدام ها هستند؟

6-    چگونه مدیران منتخب هیئت مدیره(هیئت رئیسه نظام) و کلیه اعضاء محترم هیئت مدیره مورد ارزیابی عملکردی واقع میگردند؟

7-   آیا درب کمیسیون های مختلف نظام برروی اعضاء(حتی بعنوان مهمان) باز میباشد یا بسته است؟ اگر فردی (حتی در جایگاه مهمان) نسبت به روند حرکتی کمیسیونی معترض باشد آیا باز هم به کمیسیون دعوت میشود؟

8-   چرا نظارتی بر کمیسیون های مختلف نظام جاری نیست؟

9-   آیا امکان درج اخبار کمیسیون ها بر روی سایت نظام بعلت جلوگیری از سودجویی برخی از افراد وجود ندارد؟

10-  آیا جایگاهی در نظام مهندسی بر حضور مستمر و برنامه ریزی شده اعضاء هیئت مدیره نظام مهندسی در جلسات هیئت مدیره و کمیسیون ها نظارت عالیه دارد؟

11-  وظیفه نظام مهندسی استانها نظارتی است یا راهبردی یا ایجاد کار برای مهندسین یا همه اینها؟

12- نظام مهندسی استانها وظیفه یک مجموعه ستادی و برنامه سازی و برنامه ریزی را دارد یا عملیاتی و تولیدی؟

13- نظام مهندسی مرکز درآمدزائی مهندسین برای نظام مهندسی باید باشد یا مرکز توزیع درآمد برای مهندسین کشور و یا ساختن شهری بادوام و مطمئن از هر نگاه؟

14- سایت نظام مهندسی از نظر ساختاری و محتوایی در شان سازمانی با یکصد و دوهزار نفر عضو می باشد؟

15- چرا هیئت مدیره نظام مهندسی از پورتفولیوی(گروه های وسیع ، بزرگ ، مشخص در بخش های مختلف) یکصدهزار مهندس عضو خود در راستای سودبخشیدن و حمایت های مادی و معنوی در بسیاری از مکانها مانند بیمه اعضاء در زمینه های مختلف استفاده نمیکند و این امتیاز مادی عظیم را به دیگران سپرده است؟

بدیهی است با این حرکت های منفعلانه هیئت مدیره های محترم در ادوار گذشته و حال، اکنون  پس از این مدت نه ساختمانی مستقل دارد و نه غذاخوری درکنار اداره نظام تا آدمی دمی بیاساید و نه کتابخانه ای مناسب و بسیاری از نه های دیگر.

17-  چرا هیئت مدیره های فعلی و قبلی در راستایی حرکت نموده اند که به جای آنکه کل سیستم نظام مهندسی ارتقاء یابد برخی از افراد عضو این هیئت مدیره ها در نظام ارتقاء های مختلفی از هر سویی یافته اند؟!

بی شک جهالت مردمان یک جامعه را اول باید در نحوه تعامل افراد یک جامعه و سپس در هدایت رهبران جامعه جستجو کرد و عجبا که در این وانفسا آنها که خود، رهبران دیروز جامعه مهندسی بوده اند رهبران امروز را بسخره میگیرند! و بیچاره مهندسانی که در انتخاب رهبران واقعی و دلسوز نظام مهندسی ره گم کرده اند. و تشخیص دلسوز واقعی در جامعه مهندسی ما سخت و کمیاب گردیده است و هر کس در این گم کرده راه سنگ خود را بسینه میزند و تشخیص صره از ناصره برای من مهندس چه سخت شده است.

18-  چرا هیئت مدیره نظام مهندسی نتوانسته است با دانشگاه پیام نور و یا بسیاری از دانشگاه های دیگر به توافقی برسد که در قبال این همه کلاسهای ضمن خدمت، مدرک کارشناسی ارشد را برای اعضاء خود ایجاد نماید؟ و افراد نظام مهندسی پس از دوره های مختلف بازآموزی رشته های حقوق مهندسی شاخه های مختلف مهندسی- مدیریتی کسب وکار-کارآفرینی-ایمنی و بهداشت محیط – و ..... امکان دریافت مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر یا مدارکی معتبر از سازمان های مختلف حاصل گردد؟

19-  چرا هیئت مدیره های نظام مهندسی استانها مستقل از کل کشور می توانند هر کاری انجام دهند و دستورالعمل مناسبی برای پاسخگویی آنها وجود ندارد؟ و عملا" هیچ جایگاه نظارتی بر نظام مهندسی استانها وجود ندارد و نظام مهندسی کل کشور بیشتر جایگاه یک همراه را دارد تا جایگاه نظارتی؟

هر یک از این چرا ها و ....  امکان کار و فعالیت بسیار دارد که دست تک تک اعضاء را می بوسد وگرنه بطور قطع کمتر افرادی هستند که دلشان متاسفانه بحال وطن و کلیه اعضاء بتپد.

جا دارد اینجا نقل نمایم از آقای مهندس حامی فقید که "آنکس که دلش برای ایران نمی تپد بهتر آنست که نتپد."

یادمان باشد در دموکراسی ترین جوامع که آزادی در آن موج می زند دیکتاتوری وجود دارد ولیکن برای 49.9% از مردم. پس باید گروه های شکست خورده در انتخابات، تلاش شرافتمندانه ای نمایند تا در آینده اکثریت را به دست آورند نه آنکه به تخریب اعضاء منتخب جدید بپردازند.

بی شک برای انتخابات پیش روی نظام مهندسی باید افرادی انتخاب شوند که تئوریسین هایی برای برنامه ریزی نظام مهندسی باشند و نه مغازه دارانی که در هیئت مدیره ها برای مغازه های خود جنس جور می نمایند .هیئت مدیره نظام مهندسی، محلی است برای ساختن راه های تازه در دل سنگلاخ های جاده و نه وسیع نمودن جاده های درجه 3 روستائی که برخی از افراد برای روستای خودشان اتوبان باز می نمایند!

امروزه، لازمه مدیریت بر یک تیم یا سازمان مهندسی فقط داشتن علم مهندسی نیست بلکه دارا بودن علم مدیریت، علم آینده پژوهی، علم جامعه شناسی، سیستمی بودن و تیمی حرکت کردن هم هست و بسیاری از مدیران امروز، از مدیریت، از تیم از سیستم فقط شعار دادن ها را آموخته اند و نه ارزیابی، کنترل، اصلاح، بازنگری و پیشرفت را و سرعت تیم را با خودشان تنظیم نموده اند تا خدای ناکرده از قطار پیشرفت جا نمانند. مبنا را خودشان قرارداده اند و نه سازمان یا تیم.

از شعارها بکاهیم و به عمل بیافزائیم که در آخرت ترازوی اعمالمان  باید سنگین باشد و نه ترازوی شعارهایمان.

با احترام برای همه دوستان  مخالف و موافق,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :