۱۳۹۷ جمعه ۲۸ دي
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 2102 کد مطلب: 1197  
بهره‌مندی از ثمرات صرفه جویی انرژی با فعالیت مهندسان مکانیک گره خورده است

بهره‌مندی از ثمرات صرفه جویی انرژی با فعالیت مهندسان مکانیک گره خورده است

۱۳۹۳ چهارشنبه ۱۷ دي ساعت 13:37

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم:

بهره‌مندی از ثمرات صرفه جویی انرژی با فعالیت مهندسان مکانیک گره خورده است

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم گفت: بهره‌مندی از ثمرات گسترده صرفه جویی انرژی با فعالیت همکاران ما در رشته مکانیک گره خورده است و ایمنی و آسایش شهروندان باید سرلوحه فعالیت همه گروه‌های مهندسی باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، مهندس سعید خان احمدلو در اجلاس سراسری گروه‌های تخصصی مکانیک سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها که در هتل پارسیان و به میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم برگزار شد در سخنانی اظهار داشت: اگر بخواهیم موفقعیت و جایگاه رشته‌های مهندسی را بسنجیم؛ بسترهای فعالیت‌های این رشته‌ها می‌تواند اهمیت رشته را نشان دهد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم بیان داشت: موضوع انرژی امروز یکی از مهم‌ترین موضوعات جوامع بشری است که در بخش ساختمان و سازمان نظام مهندسی این بخش بر عهده مهندسان رشته مکانیک است که اهمیت انرژی در جهان امروز در واقع اهمیت نقش مهندسان این رشته را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به آمار بالای مصرف انرژی در ایران نسبت به متوسط جهانی اظهار داشت: این آمار در حال حاضر در کشور ما از وضعیت خوبی برخوردار نیست و شاید به دلیل اینکه انرژی در کشورمان ارزان است ممکن است به اهمیت موضوع انرژی توجه لازم را نداشته باشیم.

مهندس احمدلو، بیان داشت: در زمینه مصرف گاز، ۷۵ درصد مصرف در بخش ساختمان‌های مسکونی است که این امر اهمیت رشته مهندسی مکانیک را نشان می‌دهد و توجه به ابعاد مختلف این رشته باید مد نظر باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، ادامه داد: در زمینه خطرات ساختمانی نیز می‌توان گفت رشته مکانیک نسبت به رشته‌های دیگر تبعات مستمری را به همراه دارد که یک نمونه از آن را می‌توان به مرگ خاموش اشاره کرد که مجموعه این موراد اهیمت رشته مکانیک را نشان می‌دهد.

وی همچنین ابراز داشت: بهره‌مندی از ثمرات گسترده صرفه جویی انرژی با فعالیت همکاران ما در رشته مکانیک گره خورده است و ایمنی و آسایش شهروندان باید سرلوحه فعالیت همه گروه‌های مهندسی باشد.

مهندس خان احمدلو، در پایان ابراز امیدواری کرد تا مباحثی که در اجلاس گروه‌های تخصصی نظام مهندسی ساختمان استان‌ها مطرح و مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد در راستای ارتقاء عملکرد و ارائه خدمات مهندسی در این رشته موثر باشد.

گزارش گروه تخصصی مکانیک نظام مهندسی ساختمان استان قم

مهندس داود بیطرفان در اجلاس سراسری گروه‌های تخصصی مکانیک سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها که در هتل پارسیان قم و به میزبانی سامان نظام مهندسی ساختمان استان قم برگزار شد در سخنانی با اشاره به عملکرد گروه تخصصی مکانیک استان قم  اظهار داشت: جلسات گروه تخصصی مکانیک نظام مهندسی ساختمان استان قم به صورت هفتگی برگزار می‌شود و سمینارهای مختلف آموزشی و همچنین نشست عمومی مهندسان مکانیک به صورت مستمر در هر ماه برگزار می‌شود و موضوعات مختلف این رشته مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و راهکارهای برون رفت از مشکلات ارائه می‌شود.

مهندسان مکانیک در نظام مهندسی قم نظارت گاز و آبفا را انجام می‌دهند

وی بیان داشت: مهندسان مکانیک در نظام مهندسی قم نظارت گاز و آبفا را انجام می‌دهند که در سال گذشته تنها نظارت گاز را بر عهده داشتیم که از ابتدای سال جاری نظارت آبفا نیز بر عهده مهندسان مکانیک قرار گرفت.

وی ادامه داد: در مبحث سوم که به موضوع آب فشان‌های اتوماتیک برای ساختمان‌های بلند اشاره دارد و کار سنگینی است در نظام مهندسی قم شروع شده است که امیدواریم از تجربیات سایر استان‌ها در این زمینه بهره‌مند شویم.

رئیس گروه تخصصی مکانیک نظام مهندسی قم، افزود: گردش کار نظارت گاز و آبفا در استان قم به صورت آنلاین بوده و مجریان می‌توانند به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه‌ای که برای این امر اختصاص داده شده است، ناظر خود را انتخاب می‌کنند که انتخاب این ناظران بر اساس سهمیه و اولویت کاری آن‌ها است.

مهندس بیطرفان عنوان کرد: با توجه به توسعه شهر‌ها و افزایش خواسته‌ها در زمینه استفاده از امکانات نوین سیستم‌های تاسیساتی، تجهیزات رفاهی و امکانات ایمنی روند طراحی و نظارت تاسیسات مکانیکی باید بازنگری شود و مهندسان مکانیک از سبد تعرفه سهم زیادی ندارند و تعرفه مهندسان مکانیک از سایر رشته‌ها کمتر است.

وی گفت: در ساختمان‌های ویژه با توجه به تعارفی که درمبحث دوم آمده است مشکل داریم و برای این ساختمان‌ها تعرفه‌ای در نظر گرفته نشده است.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، همچنین ابراز داشت: اداره گاز استان قم آمادگی خود را برای همکاری در زمینه مصارف عمده گاز اعلام داشته است اما تاکنون در این بخش اقدامی صورت نگرفته است.

 ,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :