۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۹ فروردين
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 496 کد مطلب: 2559  
راه‌ تشخیص مقاومت ساختمان در برابر زلزله

راه‌ تشخیص مقاومت ساختمان در برابر زلزله

۱۳۹۶ يکشنبه ۱۰ دي ساعت 07:58

 راه‌ تشخیص مقاومت ساختمان در برابر زلزله

مسعود شهیدی، عضو سازمان نظام مهندسی

 

زلزله اگر بیاید چه میزان از ساختمان‌های تهران در مقابل این بلای ناخواسته مقاومت می‌کنند، سوالی است که این روزها ذهن بسیاری از مردم را به خود مشغول کرده است.

10 درصد از ساختمان‌های تهران در صورت زلزله بالای هفت ریشتری فرو خواهند ریخت که این شامل ساختمان‌های اسکلت فلزی که در 30 تا 40 سال اخیر ساخته شده‌اند هم می‌شود؛ البته بقیه ساختمان‌ها هم آسیب می‌بینند.

مقاومت ساختمان در برابر زلزله بستگی به پارامترهای مختلف دارد و نمی‌توان بر‌اساس سن ساختمان نظر نهایی داد، اما بی‌تردید با پیشرفت آیین‌نامه زلزله در دهه‌های اخیر مقاوم‌سازی ساختمان‌ها بیشتر شده است. با این‌حال، نمی‌توان با اطمینان گفت ساختمان‌هایی که از سال 90 به بعد ساخته شده‌اند امن هستند و در صورت زلزله هفت ریشتری مردم در امان خواهند بود.

اگر فردی بخواهد بداند ساختمان وی تا چه اندازه امن است، کارشناس به نقشه نیاز دارد و بدون نقشه کار بسیار سخت خواهد بود. با نقشه می‌توان تحلیل کامپیوتری کرد و میزان مقاومت ساختمان در برابر زلزله را تا حدودی تعیین کرد. اگر ساختمان نقشه نداشته باشد باید در خانه کمی خرابی به بار آورد؛ برای مثال دیوار را بشکافند تا بتوانند میزان مقاومت را تخمین بزنند.

منبع: افکارنیوز,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :