۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 1005 کد مطلب: 2287  
قدرت خرید کارگران ساختمانی ۶۰درصد کاهش یافت

قدرت خرید کارگران ساختمانی ۶۰درصد کاهش یافت

۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۶ مهر ساعت 08:16

 قدرت خرید کارگران ساختمانی ۶۰درصد کاهش یافت

نائب‌رئیس انجمن‌های کارگران ساختمانی با اشاره به اینکه قدرت خرید کارگران ساختمانی در چند سال اخیر حدود ۶۰درصد کاهش یافته، گفت: در حال حاضر بسیاری از کارگران ساختمانی با دستمزد روزانه ۲۰هزار تومان هم کار می‌کنند در حالی که نرخ واقعی ۵۰ هزارتومان است.

هادی ساداتی، نائب‌رئیس کانون انجمن‌های کارگران ساختمانی، درباره قدرت خرید کارگران ساختمانی با بیان اینکه کاهش فعالیت عمرانی و رکود در بخش ساخت‌وساز باعث کاهش قدرت خرید کارگران این قشر شده است، گفت: این موضوع باعث شده است که قدرت خرید کارگران 60 درصد کاهش یابد.

 وی ادامه داد: هزینه دستمزد یک‌روزه کارگران ساختمانی در شرایط فعلی حدود 50 تا 80 هزار تومان است. اما در حال حاضر تعداد زیادی از کارگران ساختمانی برای فرار از بیکاری با روزانه 25 هزار تومان می‌پذیرند تا کاری داشته باشند.

نائب‌رئیس کانون انجمن‌های کارگران ساختمانی با اعلام اینکه حدود 60 درصد کارگران ساختمانی بیکار هستند، افزود: متأسفانه مشاهده می‌کنیم که این روزها استادکاران در میادین منتظر کار هستند یا در کارگاه دوستان خود مشغول کارگری هستند. حق بیمه کارگران ساختمانی ماهیانه حدود 80 هزار تومان است. در شرایطی که این کارگران بیکار هستند حتی با فروش اسباب منزل خود تلاش می‌کنند حق بیمه را پرداخت کنند تا بیمه تأمین اجتماعی آنها قطع نشود.

 ساداتی درباره اشتغال اتباع خارجی گفت: درحال‌حاضر بسیاری از کارفرمایان ما تمایل دارند با اتباع خارجی همکاری کنند؛ چراکه نیروی کار ارزان‌تر است و کارگر تبعه خارجی بیش از توان خود فعالیت می‌کند. در حوادث ناشی از کار هیچ‌کس پاسخ‌گوی نیازهای کارگران اتباع خارجی نیست. ما نمی‌گوییم اتباع بیگانه فعالیت نکنند، اما معتقد هستیم تمام قوانینی که برای کارگران ایرانی است، باید برای کارگران اتباع خارجی هم وجود داشته باشد و درشرایطی که نیازمند کارگر متخصص هستیم نباید از نیروی کار خارجی استفاده کنیم نه‌اینکه در حال حاضر حدود 1میلیون کارگر ایرانی بیکار داریم از کارگر خارجی بهره‌مند شویم.

نائب‌رئیس کانون انجمن‌های کارگران ساختمانی افزود: نزدیک به 3میلیون کارگران اتباع بیگانه در کشور فعالیت دارند. بسیاری از کارگران اتباع خارجی آزادانه فعالیت می‌کنند، دور میادین می‌ایستند و کار می‌کنند و هیچ کس هم نظارتی بر فعالیت آنها ندارد.

منبع: تسنیم,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :