۱۳۹۸ سه شنبه ۶ فروردين
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 2486 کد مطلب: 1233  
مهندسان مکانیک عضو انجمن صنفی مهندسان شهرستان ری از مشکلات خود می گویند

مهندسان مکانیک عضو انجمن صنفی مهندسان شهرستان ری از مشکلات خود می گویند

۱۳۹۳ يکشنبه ۲۸ دي ساعت 23:25

مهندسان مکانیک عضو انجمن صنفی مهندسان شهرستان ری از مشکلات خود می گویند

مهندسان مکانیک، خانه سازان بی خانه هستند

گردهمآیی مهندسان مکانیک عضو انجمن صنفی مهندسان شهرستان ری فرصت مغتنمی بود تا مهندسان مکانیک عضو انجمن مشکلات و مطالبات قانونی خود را در قالب گزارش و طومار به گوش مسئولان برسانند.در ادامه نظر تعدادی از مهندسان را به استحضار می رسانیم.

مهندس«غلامرضا خلیلی» از طولانی شدن زمان ارجاع کار گلایه داشته و می گوید: سال گذشته هر 45روز کارهای جدید به ما ارجاع می شد اما امسال هر 2-3 ماه یکبار کار دریافت کرده ایم. سال گذشته در مجموع 8دوره کاربرگ گرفتیم و امسال 3دوره که این کاهش چشمگیر کار ، تاثیر زیادی در کاهش درآمد ما دارد و نارضایتی همه مهندسان مکانیک را به همراه داشته است.

مهندس«رضا باقری» یکی دیگر از اعضای انجمن است که در گذشته عضو سازمان نظام مهندسی استان لرستان بوده است و حدود 5 ماه است که با نقل مکان به تهران به عضویت سازمان نظام مهندسی استان تهران درآمده است.

مهندس باقری می گوید: زمانی که قرار بود به تهران بیایم فکر می کردم شرایط کاری تهران به عنوان پایتخت و کلان شهر از استان لرستان خیلی بهتر است اما متاسفانه در این مدت کوتاه متوجه شدم که نه تنها انسجام و وحدت رویه ای در میان اعضای سازمان وجود ندارد بلکه آنها از حق و حقوق قانونی خودشان هم بی خبر هستند و به عبارتی ما اعضای سازمان نظام مهندسی، مهندسان خانه ساز بی خانه هستیم.

او در ادامه می افزاید: در حال حاضر طراحی و نظارت آسانسور و... در استان تهران اجرا نمی شود اما در شهرستان های استان لرستان مهندسان مکانیک این وظایف را برعهده داشتند که علاوه بر ارتقای کیفیت و ایمنی ساخت و ساز، کمیت کار مهندسان را نیز ارتقا می داد.

مهندس«شریف محمودی»:

 مهندسان مکانیک در قبال نظارتی که دارند تا ابد نسبت به ایمنی انشعابات گاز و... متعهد هستند که باتوجه به دلایل مختلف این قانون نیاز به بازبینی دارد.

او می افزاید: ما مهندسان مکانیک در طول ساخت و ساز 3بار حق بازدید و نظارت از اجرای انشعابات گاز داریم و در ازای این 3 بار که در مجموع 5 ساعت هم به طول نمی انجامد چگونه می توانیم یک عمر به سلامت انشعابات گاز ساختمان متعهد شویم.

مهندس محمودی در ادامه می گوید: در بسیاری از موارد مجری در حضور ما مباحث ایمنی مورد نظر را رعایت می کند اما این احتمال وجود دارد که بعد از رفتن ما موارد ایمنی را نادیده بگیرد یا برای استفاده از ابزار کم کیفیت تر اقدام کند.

مهندس محمودی با توجه به تجربیاتی که در این زمینه دارد می گوید: به نظر من فقط نظارت چند ساعته ما نمی تواند ضامن سلامت همیشگی ساختمان باشد بلکه ابزار و اقلامی که در ساختمان به کار می رود نیز باید از استاندارد خاصی برخوردار باشد. برای مثال سازمان نظام مهندسی باید مجریان و سازندگان را متعهد به خرید از فروشگاه هایی کند که ابزار و وسایل استاندارد و با کیفیت دارند تا قبول بخشی از این تعهد قابل قبول تر شود.

مهندس«جمشید صالحی» می گوید: اکنون مهندسان مکانیک فعال در استان تهران فقط حق نظارت بر گاز را دارند در حالیکه اکنون در بسیاری از استان ها طراحی و نظارت آب و فاضلاب، آسانسور، آتش نشانی و...  به مهندسان مکانیک واگذار می شود.

در ادامه نشست مهندسان مکانیک، کارشناس امور مالیاتی سازمان قوانین و ضرورت های مالیاتی را مطرح کرد که بخش قابل توجهی از این ضوابط مورد اعتراض مهندسان قرار گرفت.

مهندس«سید مهدی عمارتی» با اشاره به این موضوع می گوید: سازمان در ازای کاری که به اعضا محول می کند، حقوق به حسابمان واریز می کند که 3درصد آن بابت مالیات کسر می شود و تشکیل دوباره اظهار نامه مالیاتی و جمع بندی مخارج و... پروسه پر پیچ و خمی دارد که واقعا انجامش از عهده ما مهندسان خارج است .

برای مثال می گویند هزینه حمل و نقل و... را با فاکتور ارائه دهیدبرای کسر از مبلغ مالیات اما وقتی من و بسیاری از همکاران با وسیله شخصی خود به محل نظارت می رویم و فاکتوری برای ارائه نداریم ، پرداخت همه مبالغ کمی غیر عادلانه است.او با ارائه یک پیشنهاد می گوید: به نظر من باید شورایی در سازمان تشکیل شود و نسبت به همه موضوعات مالیاتی که در بین همه اعضا مشترک است، تصمیمات و راهکارهای کاربردی و راهگشایی را اتخاذ کنند تا حقی از مهندسان ضایع نشود و رضایت آنها را در این زمینه جلب کند.

در این گزارش شاخص ترین موضوعاتی که در بین همه مهدسان رشته مکانیک از فراوانی بیشتری برخوردار بود، اعتراض به عدم افزایش تعرفه ها، کاهش تعداد ارجاع کار، راه کار های افزایش نظارت و طراحی در سایر تاسیسات ساختمان مانند آب و فاضلاب و آسانسور و... نارضایتی از زمان تعهد مادام العمر نسبت به ایمنی گاز ساختمان، پرداخت مالیات به ازای هر پروانه کار و ... بود که امیدواریم مسئولان نسب به رفع این مشکلات اقدامات لازم را انجام دهند.

 ,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :