۱۳۹۷ شنبه ۲۹ دي
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 298 کد مطلب: 2939  
وجاهت قانونی معماران ارتقا می یابد

وجاهت قانونی معماران ارتقا می یابد

۱۳۹۷ چهارشنبه ۹ خرداد ساعت 00:08

 شورای اعتلای معماری تشکیل شد:

وجاهت قانونی معماران ارتقا می یابد

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی از تشکیل شورای اعتلای معماری با دستور وزیر راه و شهرسازی خبر داد و تاکید کرد: هدف از تشکیل شورای معماری حمایت از مهندسان معماری است.

محمد سعید ایزدی با بیان اینکه به دلیل بحران‌های موجود در بخش معماری اتفاق تازه‌ای در حال شکل‌گیری در این حوزه است. گفت: به تازگی پیش مصوبه تشکیل شورای اعتلای معماری با تأکید مقام عالی وزارت در دستور کار قرار گرفت.

ایزدی گفت: با توجه به وضعیت بحرانی که در تنزل کیفیت در عرصه معماری کشور داریم این مأموریت از سوی وزیر راه و شهرسازی محول شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در این شورای اعتلا، یکسری اقدامات کوتاه‌مدت در دستور کار قرارداد که عمد تا شامل طرح‌ها و پروژه‌هایی است که توسط شرکت‌هایی زیر مجموعه وزارتخانه همچون سازمان مجری در ساخت پایانه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن و ساخت سایر ساختمان‌هاست که در ذیل شورای اعتلای معماری تحت بررسی مجدد قرار خواهند گرفت و معماری آن‌ها به سمت اهداف شورا که نزدیک شدن به معماری ایرانی- اسلامی است می‌رود.

وی با بیان اینکه اهداف میان‌مدت و کلانی نیز در شورای اعتلای معماری در دستور کار قرار دارد، گفت: دلیل ایجاد این شورا گزارش تحلیلی از وضعیت معماری بوده است. در حال حاضر معماری کشور از چند جهت ازجمله هویت و ایمنی کیفیت ساخت و نابسامانی در فضای کالبدی شهرسازی با چالش‌هایی روبرو است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه با راه‌اندازی شورای عالی اعتلای معماری، سرفصل جدیدی را در معاونت در مقیاس معماری ایجاد می‌کنیم. گفت: این شورای عالی دو موضوع را در بدنه خود خواهد داشت.

وی درخصوص وجوه شورای اعتلای معماری گفت: وجه اول آن مباحث دولتی و حاکمیتی و وجه دوم مباحث تخصصی آن است.

ایزدی در خصوص وجه حاکمیتی این شورا گفت: مقررشده شورای اعتلای معماری با ارائه برنامه‌های عملیاتی مباحث مرتبط با معماری را در کشور و سازمان‌هایی که در این راستا وجود دارد را مدیریت و کنترل کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص وجه تخصصی نیز گفت: در وجه تخصصی یک نظام و نهادی پیشنهادشده که به شکل صنفی بحث معماران را به انسجام برساند.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران گفت: اهداف اصلی از تشکل این شورا ارائه وجاهت قانونی به نهاد جامعه معماران است. متأسفانه بعد از گذشت چند دهه و باوجود چندین صنف مرتبط با معماری این حوزه‌ها وجاهت قانونی نداشته و هم‌اکنون در جامعه فاقد یک تشکیلاتی معماری هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه این شورا دولتی نیست. گفت: این شورا از جنس مردم‌نهاد بوده و به دنبال بررسی وضعیت معماری و حل دغدغه‌های صنفی معماران است.

وی درنهایت گفت: ارتقای کیفیت معماری کشور تجویزی نبوده و نیاز است جامعه به دنبال ارتقای کیفیت باشند.

 

 

هدف از تشکیل کمیته اعتلای معماری از زبان وزیر راه

همچنین وزیر راه و شهرسازی ضمن اعلام بنیانگذاری کمیته اعتلای معماری در دولت دوازدهم مرجع تشکیل کمیته اعتلای معماری را به لحاظ قانونی، شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران برشمرد و گفت: هم اکنون با انبوهی از ساختمان‌های نامتناسب و ناموزون در شهرهای ایران مواجه هستیم و در این شرایط همگان قبول دارند که باید کاری انجام داد و در همین راستا نیز کمیته اعتلای معماری شکل می‌گیرد.

به گزارش صدای مهندس، عباس آخوندی ضمن تاکید بر اهمیت تشکیل کمیته اعتلای معماری، اعلام کرد: هم اکنون زمان تصمیم گیری برای کمیته اعتلای معماری فرارسیده است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: می‌دانم که تاکنون تلاش‌های متفرقه‌ای صورت گرفته است اما تاکنون این تلاش‌ها بیشتر شامل جنبه‌های تجملی و فانتزی بودند و به همین دلیل نیز کسی به آنها توجهی نمی‌کرد. در حالیکه موضوع معماری موضوع بسیار با اهمیتی است که در آینده شهرهای کشور تاثیرات عمیقی را بر جای گذاشته و می‌گذارد.

عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: هم‌اکنون با جنگل‌های ساختمانی در شهرهای گوناگون ایران مواجهیم و در این شرایط همگان قبول دارند که باید کاری انجام داد و در همین راستا نیز کمیته اعتلای معماری شکل می‌گیرد.

آخوندی خاطرنشان کرد: پیش‌تر، هنگامیکه راجع به موضوعات معماری سخن گفته می‌شد این تصور وجود داشت که صحبت راجع به معماری از روی سیری و آگاه نبودن از مشکلات توده مردم است. در حالیکه هم اکنون کسانیکه شهرها را به این وضعیت رسانده اند نیز راجع به معماری و اهمیت آن صحبت می‌کنند. زیرا به خوبی درک می‌کنند چه اتفاقی در شهر افتاده و چه بلایی سر شهرهای ایران آمده است.

این مقام مسئول و سیاستگذار کلان حوزه شهرسازی کشور ضمن اظهار امیدواری نسبت به اینکه تشکیل کمیته اعتلای معماری تبدیل به یک جریان شود، در بیان دلایل نامگذاری کمیته اعتلای معماری به این نام، عنوان کرد: کلمه اعتلای معماری صراحت قانون است و همچنین در این کمیته قصد ما بستن دست معماران و محدود کردن آنها نیست. بلکه در نظر داریم این کمیته، جایی باشد که تنها بستر را برای موضوع معماری، فراهم کند و معماران خود بتوانند در این بستر، گام های موثری برای اعتلای معماری کشور بردارند. بنابراین کمیته اعتلای معماری جایی نخواهد بود که بخواهد اقدامات باید و نبایدی مطلق را بگوید بلکه حدود کار را مشخص می‌کند.

رئیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با اشاره به اینکه اکنون با توجه به شرایط موجود کشور، زمان پرداختن به موضوع با اهمیت معماری است، گفت: زمانیکه راجع به صرفه‌جویی در مصرف انرژی صحبت می‌کنیم بخش عمده‌ای از این بحث در معماری تجلی پیدا می‌کند و مجموعه شرایط نشان می‌دهند که هم‌اکنون زمان پرداختن به این موضوع با اهمیت است.

وی همچنین یادآور شد: موضوع معماری در کشور تنزل پیدا کرده است و این از زمانی آغاز شد که اساسا بحث فرهنگ و سبک زندگی در جامعه به کنار گذاشته شد و از مفاهیم مدرن، تنها به تکنیک پرداخته شد.

آخوندی ادامه داد: منظورم از تنزل موضوعات اینگونه است که به عنوان نمونه وقتی از صرفه‌جویی در مصرف انرژی صحبت می‌کنیم این بحث تنها به دوجداره کردن پنجره‌ها و عایق‌های هادی ختم می‌شود. در حالیکه بخش اعظمی از صرفه جویی در مصرف انرژی از طریق هندسه صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: سهمی که هندسه می‌تواند در صرفه‌جویی مصرف انر‌ژی داشته باشد، تکنیک حتما ندارد. اما از آنجاییکه در ایران همه چیز تقلیل پیدا می‌کند به یکسری ضوابط فنی و تکنیکی، شاهد هستیم که هندسه هیچگاه در دستور کار قرار نگرفته است.

وزیر راه و شهرسازی ضمن اظهار تاسف از وضعیتی که برای شهرها به وجود آمده است و بدون توجه به اقلیم، ساخت و سازها انجام می‌شود، را دلیلی برای توجه بیشتر به موضوع معماری و اقلیم عنوان کرد و افزود: در ضوابط معماری و شهرسازی چندین بار در شورا نیز مطرح کردم و بار دیگر بر آن تاکید می‌کنم که هم‌اکنون ضوابط احداث بنا به سمتی است که زیرزمین محذوف شده است و اگر کسی زیرزمین را اجرا کند حتما از نظر اقتصادی جریمه می‌شود. بنابراین، بخشی از اقلیم که می‌تواند از طریق زیرزمین مساله اش حل شود و صرفه جویی در مصرف انرژی داشته باشد عملا بلااستفاده شده است.

رئیس شورای عالی شهرسازی و معماری گفت: هم‌اکنون در شهرهایی مثل یزد و کرمان که خانه بدون زیرزمین مرسوم نبوده است، خانه‌های بدون زیرزمین و به اصطلاح مدرن ساخته شده که تنها گرمایش و سرمایش آن از طریق مصرف انرژی است. بنابراین معتقدم، هم اکنون زمان این موضوع فرارسیده است که هم در دولت، در حاکمیت، در بین آحاد مردم مردم و همچنین در بین گروه‌های فکری و حرفه ها راجع به معماری در شهرهای ایران گفتگو کنیم.

وی یادآور شد: در جنبه‌های مختلف همه به نحوی از وضعیت موجود شهرها به سطوح آمده‌اند و علاقه مندند تا یک اتفاقی رخ دهد.

آخوندی ادامه داد: اینکه عده‌ای فکر کنند تنها از طریق طراحی مبحث ۱۹ مقررات ملی و کنترل ساختمان، یا ضوابط سیما و منظر و... مشکلات مربوط به معماری حل و فصل خواهد شد به گمانم اینگونه نیست. بلکه کل روند نحوه شکل‌گیری و نحوه سکونت است که نیازمند تجدید نظر در آن هستیم.

وی افزود: سکونت شهری، کلِ پیچیده‌ای است که اجزای متعددی دارد و مبحث ۱۹ مقررات ملی و کنترل ساختمان، ضوابط سیما و منظر، و... جزیی از آن کل هستند که باید در ارتباط مستقیم با کل دیده شوند.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: بهترین جایی که می‌توان کمیته اعتلای معماری را تشکیل داد، به لحاظ قانونی شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران است. در برنامه پنجم توسعه به موضوع معماری پرداخته شده است اما مبنای قانونی ندارد. بنابراین، شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران به لحاظ جایگاه قانونی بهترین مرجع برای ساماندهی به موضوع مهم معماری است.

آخوندی گفت: شورای عالی شهرسازی و معماری جایی است که می‌تواند نتایج حاصل را به ضوابط و مقررات احداث بنا که نهایتا آنها در طرح های جامع و تفصیلی رعایت شوند و ضمانت اجرایی نیز پیدا کند.

وی افزود: خوشبختانه اکثریت اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با تشکیل کمیته اعتلای معماری موافقت کردند و به همین دلیل نیز در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به تصویب می رسد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین اعلام کرد: امیدوارم تیپ سازمان نظام مهندسی، جامعه مهندسان، و حرفه به موضوع معماری بپردازند و در دانشگاه نیز به این موضوع پیش از گذشته پرداخته شود و آغاز آن از جنبه آموزش باشد.

آخوندی گفت: معتقدم تشکیل کمیته اعتلای معماری یکی از بزرگترین اقداماتی است که در این دوره از شورای‌عالی شهرسازی و معماری، بنیانگذاری خواه شد و در عین حال اعضا توجه داشته باشند که در آینده نیز امکان اینکه این کمیته بار دیگر به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران بیاید و اصلاحاتی را نیز داشته باشد، وجود دارد.

وی تصریح کرد: باید فرصتی بدهیم که نسل جدید، امکان ظهور در عرصه معماری را در کنار پیشکسوتان و با استفاده از تجربیات آنها به دست آورد.,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :