۱۳۹۸ سه شنبه ۶ فروردين
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 3251 کد مطلب: 392  
گزارش صعود تیم کوهنوردی سازمان نظام مهندسی به ارتفاعات بی بی شهربانو

گزارش صعود تیم کوهنوردی سازمان نظام مهندسی به ارتفاعات بی بی شهربانو

"دفتر نمایندگی شهرری"
۱۳۹۲ چهارشنبه ۲۷ آذر ساعت 12:33

بسمه تعالی

 

سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

جناب آقای مهندس عطا  ا...حسنی

ریاست محترم کمسیون امور رفاهی

موضوع : گزارش صعودبه ارتفاعات بی بی شهربانو

 

باسلام

احترامابه پیوست مشروح گزارش صعود تیم کوهنوردی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به ارتفاعات بی بی شهربانو ارائه میگردد.

 

                                                      با احترام

                                                    پیمان بهجت

                                             رئیس هیئت کوه نوردی

 

رونوشت:

دبیرمحترم کمسیون رفاه جناب آقای مهندس کیوان تیموری جهت اطلاع

مربی محترم هیئت کوه نوردی جناب آقای سرگرد حسن چم کلانی جهت اطلاع

بایگانی

 


­­

 

دوازدهمین برنامه هیئت کوه نوری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

دوازدهمین همایش خانوادگی هیئت کوه نوردی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به میزبانی دفتر نظام مهندسی شهر ری درتاریخ22آذر ماه درارتفاعات بی بی شهربانو برگزارشد.

این همایش با هماهنگی اداره امور رفاه، به سرپرستی پیمان بهجت و با حضور 30 نفر از کوه نوردان دفتر نظام مهندسی شهر ری ساعت 7:15صبح آغاز شد.

مهندس رضا عزیزی رئیس دفتر نظام مهندسی شهر ری، سید محسن تولیت زواره رئیس دفتر نظام مهندسی شهر پردیس و امین اسدی کارشناس ورزشی سازمان نظام مهندسی استان تهران در این همایش حضور داشتند.


اعضای گروه در ابتدا به همراه حسن چم­کلانی مربی تیم و با اجرای ورزش­های کششی صعود خود را شروع کردند.از آنجاییکه این رشته کوه ها مشرف به جلگه ری میباشند و با وجود بارندگی های اخیر مناظر بسیار زیبا وسرسبزی را می توان از بالای این کوه ها دید.به همین منظور کوه نوردان در طول مسیر عکس های یادگاری زیادی تهیه نمودند.در این ارتفاع و از راه دور می توان آثار باقی‌مانده از بافت تاریخی ری که دیوار اصلی برج و باروی این شهر بوده و در شمال روی بلندی‌های چشمه علی تا غرب کوه بی بی شهربانو ادامه می‌یابد را مشاهده نمود .

در بین راه برای رفع خستگی کوه نوردان ، میوه و آجیل پخش گردید.

کوه نوردان پس از طی 1800 متر به اولین غار از مجموعه غارهای این کوه رسیدندکه مدخل تنگ و باریکی دارد. مشاهده شد داخل غار برای نذر شمع روشن شده است. این غار در پایین دست بقعه بی بی شهر بانو و در سمت راست قرار دارد.درون غار کوه نوردان عکسهای یادگاری تهیه نمودند که در نوع خود بسیار جالب توجه می باشد.


در ادامه مربی تیم حسن چم کلانی توضیحاتی در خصوص مهمترین غار ایران (غار پرو) داد:

غار پَراو یا غار پَرو به معنی پر آبنام غاری است در ارتفاع ۳۰۵۰ متری کوه پراو، در دوازده کیلومتری شمال‌شرق شهر کرمانشاه که در میان کوه طاق بستان و کوه بیستون و در جنوب منطقه‌ای به نام میدان پراو قرار دارد. این غار در ۳۰۰ متری پایین قله شیخ علیخان یا قله پراو قرار دارد. در زمان کشف این غار در بیش از ۴۰ سال پیش (۱۹۷۱ میلادی)، بزرگترین غار عمودی دنیا بوده‌است و به همین دلیل لقب اورست غارهای جهان را به آن اطلاق کرده‌اند. این غار به عنوان دومین اثر طبیعی ملی کرمانشاه در سال ۱۳۸۸توسط سازمان حفاظت محیط زیست ایران به ثبت رسید. امروزه غارهای عمیق بسیاری در جهان یافت شده‌اند که بسیار عمیق‌تر از غار پرو هستند و غار پرو را در لیست عمیق‌ترین غار‌های جهان تا رتبه ۲۲۱ پایین آورده‌اند .یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد غار پراو وجود دهانه آن در ارتفاع سه‌هزار متری از سطح دریا است که این بالاترین سطح در بین تمام غارهای دنیا می‌باشد .کوه نوردان پس از تهیه عکسهای یاد گاری به سمت بقعه بی بی شهر بانو حرکت نمودند.


بقعه بی بی شهربانو زیارتگاهی در این کوه است. مردم بنا بر معروف این محل را آرامگاه شهربانو دختر یزدگرد سوم ساسانی و همسر امام حسین علیه السّلام و مادر امام زین العابدین علیه السلامدانسته اند.این مجموعه محوطه ای است مستطیل شکل (شمالی ـ جنوبی )، به طول 33متر و عرض 22متر که با دیواری سنگی متعلق به قرن چهارم ( آل بویه و سلجوقی ) محصور گردیده و از شمال به کوهستان محدود می شود. در بخش جنوبی آن چند بنای محکم سنگی با پوشش گنبدی از سنگ و آجر وجود دارد . محوطة اصلی با احداث دیوارهای جدید، رواقها، اتاقها، راهرو و غیره در دوره های مختلف به دو قسمت تقسیم شده است . از سبک و وضع بنا برمی آید که هستة اصلی آن در دورة ساسانی ساخته شده باشد و در قرن چهارم عهد آل بویه  از آن برای آرامگاه استفاده شده و قسمتهایی به آن افزوده اند. این بقعه مشتمل بر حرم کوچک چهارگوشی است با ابعادی در حدود 25 / 3متر. مدخل اصلی حرم رو به مشرق و دارای سردری است متعلق به عهد صفویه ، اما گنبد کاشیکاری و برخی گچبریها و تزیینات آن از آثار دورة قاجار است. جلو سر در، دهلیزی قرار دارد که در گذشته به صورت ایوانی بوده و قسمتی از حیاط اندرون بقعه محسوب می شده است . در جنوب همین دهلیز بنای مربع سنگی استواری با ابعاد 8 / 5 متر و پوشش ضربی متعلق به قرن چهارم وجود دارد. در جنوب حرم نیز اتاق طویل مسدودی در جهت شرقی ـ غربی قرار دارد که احتمال داده اند متعلق به دورة ساسانی باشد. این اتاق از مشرق به بنای مربع سنگی مذکور منتهی می گردد و معلوم می شود که در آغاز، راه ورود به بنای سنگی بوده است . در شمال حرم ، مسجد یا رواقی از دورة قاجاریه وجود دارد. صحن بزرگتر بقعه که حیاط بیرونی آن محسوب می شود در شمال همین مسجد قرار دارد. در شمال صحن اتاقی برای اقامت میهمانان متولی یا زوّار دیگر احداث شده است. قدیمترین کتیبة موجود در بقعه نوشته های روی صندوق مرقد است که تاریخ 888 را نشان می دهد.

کوه نوردان به جهت رفع خستگی در شبستان پایین اسکان داده شدند. سپس مشغول به صرف حلیم شدند، که به عنوان صبحانه تدارک دیده شده بود، پس از صرف چای برای کودکان کوهنورد مسابقه ایی برگزار گردید و به برندگان جوایزی نفیس اهدا گردید. و به جهت یاد بود این برنامه، دفتر نظام مهندسی شهر ری به شرکت کنندگان باتوم های کوه نوردی اهدا نمود. پس از صرف زمانی چند در مجموعه زیارت گاه، مربی تیم حسن چم کلانی به آموزش نحوه استفاده از باتوم پرداخت. و در ساعت یازده حرکت به سمت پایین آغاز گردید.

 در ساعت 12:00 برنامه به پایان رسید.  

نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :