۱۳۹۷ دوشنبه ۲۵ تير
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 541 کد مطلب: 2191  
ضرورت رفع موانع حضور هفت رشته در صنعت ساختمان

ضرورت رفع موانع حضور هفت رشته در صنعت ساختمان

۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۶ شهريور ساعت 16:42

 ضرورت رفع موانع حضور هفت رشته در صنعت ساختمان

در مراسم گرامیداشت مقام مهندسان نقشه‌بردار مهندس قربانخانی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران، با تبریک روز ملی مهندس نقشه‌بردار، گفت: «این‌که به‌واسطه دانشمندانمان چنین مناسبت‌هایی را گرامی می‌داریم، قابل‌تحسین است. گذشته تاریخی ما ایرانیان باعث افتخار ماست و هر آنچه داریم، از این بزرگان داریم».

وی نقش و جایگاه مهندسان نقشه‌بردار را در امور زیربنایی تعیین‌کننده توصیف کرد و در ادامه گفت: «چندی پیش در جستجو برای نوشتن مقاله‌ای، موضوعی را دریافتم که ذکرش در این نشست خالی از لطف نیست. بعد از ورود کریستف کلمب به قاره آمریکا، تصمیم گرفته‌شده که از سرزمین جدید نقشه‌برداری کنند. مسئولیت گروهی را که به نقشه‌برداری از این قاره می‌پرداخت، یک ایتالیایی به نام آمِریگو وسپوچی بر عهده داشت. بعدها که نقشه این قاره تهیه شد، وقتی تصمیم به نام‌گذاری این سرزمین جدید گرفته شد، نام همان نقشه‌بردار را بر آن سرزمین گذاشتند؛ و حالا یک قاره پهناور و وسیع در دنیا به نام یکی از مهندسان نقشه‌بردار است».

مهندس قربانخانی در ادامه با اشاره به موقعیت حقوقی رشته مهندسی نقشه‌برداری در نظام مهندسی ساختمان، اظهار داشت: «در قانون نظام مهندسی ساختمان، از هفت رشته نام برده شده که یکی از آن‌ها مهندسی نقشه‌برداری است. ما اعتقاد داریم که قانون‌گذار کار عبث نمی‌کند و اگر قانونی تصویب‌شده، بر اساس یک دانش و مطالعه تصویب شده است؛ بنابراین حتماً وجود این رشته‌ها در حوزه نظام مهندسی ساختمان ضروری بوده است؛ اما در سالیانی که از تشکیل سازمان نظام مهندسی ساختمان می‌گذرد، چندان به رشته نقشه‌برداری اجازه داده نشده است که به‌خوبی بروز پیدا کند». وی با ابراز تأسف نسبت به بی‌بهره ماندن جامعه مهندسی از خدمات مهندسان نقشه‌بردار، ادامه داد: «جای تأسف دارد که جامعه مهندسی نتوانسته است به‌طور کامل از دانش مهندسان نقشه‌بردار برخوردار شود. البته در چند سال گذشته، مهندسان نقشه‌بردار در حوزه تفکیک نقشه‌های آپارتمانی حضور پیدا کردند و به‌این‌ترتیب جامعه توانسته است از خدماتی برخوردار شود که در گذشته از آن بی‌بهره بوده است. این خدمات سبب افزایش سرعت امور شده است و بررسی‌های میدانی هم نشان می‌دهد که رضایت نسبی از این خدمات مهندسان نقشه‌بردار حاصل شده است و این امر جای قدردانی از مهندسان نقشه‌بردار دارد».

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، حضور مهندسی نقشه‌برداری در امر نظارت ساختمان را ضروری دانست: «یکی از رشته‌هایی که در بخش نظارت هم در مقررات ملی ساختمان از آن اسم برده شده است، رشته مهندسی نقشه‌برداری است. ما اعتقاد داریم که حضور مهندسان نقشه‌بردار در این عرصه حتماً مفید و کاربردی است؛ اما متأسفانه مسئولان به‌ویژه در شهرداری، در برابر فعالیت و حضور مهندسان تمامی رشته‌ها به‌خصوص رشته نقشه‌برداری، مقاومت غیرمنطقی از خود نشان می‌دهند».

وی با ابراز امیدواری نسبت به تغییر رویکرد شهردار و شورای شهر جدید تهران در این زمینه عنوان کرد: «ما امیدوار و پیگیر هستیم که شورای شهر و شهرداری جدید تهران، نسبت به این امر واقف شوند که حضور همه رشته‌ها، به‌ویژه مجری ذی‌صلاح، در ساختمان‌ها مفید و ضروری است. مهندسان نقشه‌بردار در بخش مجری حتماً می‌توانند حضور بسیار مثبتی داشته باشند. ما به دنبال آن هستیم که مقاومت شهرداری در برابر حضور تمام هفت رشته نظام مهندسی ساختمان در صنعت ساخت‌وساز از میان برود و بتوانیم موضوع مجری ذی‌صلاح را به‌زودی در مورد همه پروژه‌ها در تهران عملی کنیم. این امر می‌تواند حضور مثبت مهندسان نقشه‌بردار را به دنبال داشته باشد. ما اعتقاد داریم که حضور مهندسان نقشه‌بردار می‌تواند بسیار مؤثر باشد».,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :