۱۳۹۷ دوشنبه ۲۵ تير
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 569 کد مطلب: 2192  
اتحاد همه مهندسان، شرط مقابله با هجمه‌ها

اتحاد همه مهندسان، شرط مقابله با هجمه‌ها

۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۶ شهريور ساعت 16:44

 اتحاد همه مهندسان، شرط مقابله با هجمه‌ها

در مراسم گرامیداشت مقام مهندسان نقشه‌بردار مهندس فرج‌اله رجبی، رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک روز مهندسی نقشه‌برداری گفت: «امروز که به یاد ابوریحان بیرونی نام‌گذاری شده است، یاد این دانشمند را گرامی داشته و یادآوری می‌کنم که در گذشته به دلیل آن‌که اندیشمندان و بزرگان ایرانی در آزمایشگاه‌ها و در میدان‌ها به‌صورت مستقیم و مداوم به کار و فعالیت می‌پرداختند، طلایه‌دار تمام عرصه‌ها و رشته‌های علمی بودند؛ اما متأسفانه از زمانی که ایرانیان فعالیت‌ها را رها کردند، از قافله‌ای که سال‌ها طلایه‌دار آن بودند عقب ماندند. امیدواریم که بار دیگر دورانی فرابرسد که دوباره ما با تلاش مداوم طلایه‌دار همه عرصه‌ها باشیم و تنها به گذشته خویش افتخار نکنیم».

وی در ادامه به چالش‌های کنونی سازمان نظام مهندسی ساختمان اشاره کرد و اظهار داشت: «شما مهندسان نقشه‌بردار، همکاران عزیز من و مایه افتخار جامعه مهندسی کشور هستید. باید پذیرفت جامعه مهندسی کشور نیازمند گفتگو و تبادل‌نظر و تشریک‌مساعی است؛ به‌ویژه به این خاطر که در دورانی قرارگرفته‌ایم که جامعه مهندسی ما به هر دلیل و گاه به‌واسطه برخی واقعیت‌های بیرونی با فشارهای گوناگونی روبه‌رو است و شاید بتوان گفت در حادترین شرایط جامعه مهندسی کشور قرارگرفته‌ایم».

رجبی جامعه چند صدهزارنفری مهندسی را به حکایت آن غولی تعبیر کرد که از شیشه خارج گشته و حالا همه، از دولت تا دستگاه‌های نظارتی، به نحوی به دنبال تصاحب کرسی ریاست بر این حوزه هستند و ادامه داد: «به همین جهت جامعه مهندسی در پرفشارترین شرایط خود در دهه‌های اخیر قرار گرفته و از هر سو در معرض تهاجم است؛ بنابراین باید تأکید کنم که برای خروج از این عرصه و بحران‌های حاکم، نیازمند گفت‌وگو و تبادل‌نظر هستیم و باید به‌صورت یکپارچه باهم همکاری کنیم و هم‌افزایی داشته باشیم تا با پشتیبانی از یکدیگر در زیر یک چتر واحد و کاملاً حساب‌شده و با بصیرت عمل کرده و از خواسته‌های خود دفاع کنیم و از این وضعیت خارج شویم».

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، نقش مهندسان نقشه‌بردار را در امر ساختمان بسیار برجسته خواند و اظهار داشت: «هزینه‌های مهندسی در عرصه ساخت‌وساز، با احتساب تمام موارد، به ازای هر متر ساختمان کم‌تر از یک‌صد هزار تومان خواهد بود. این در حالی است که در معاملات مسکن، به‌راحتی از ارقامی بیش از این به ازای هر متر ساختمان در چانه‌زنی صرف‌نظر می‌کنند. من در پاسخ به یک مرکز نظارتی که نسبت به این هزینه‌ها انتقاد داشت، تأکید کردم که هزینه‌های مهندسی در عرصه ساخت‌وساز در بسیاری از شهرها حتی به یک‌دوم این مبلغ نیز نمی‌رسد؛ اما متأسفانه به دلیل نگاه سوداگرانه و کاسب‌کارانه که بعضاً در این عرصه‌ها حاکم شده است، بسیاری حاضر نیستند در این حوزه ملی سرمایه‌گذاری کنند».

نماینده مردم شیراز در مجلس، با اشاره به مسئولیت‌هایی که مهندسان به لحاظ حقوقی در عرصه ساختمان عهده‌دار می‌شوند، این موارد را بسیار سنگین‌تر از ارقام مالی مبادله شده در این زمینه دانست و خاطرنشان کرد: «متأسفانه مواردی همچون هزینه‌های مهندسی در عرصه ساخت‌وساز، بهانه‌هایی است که برای هجمه به جامعه مهندسی کشور مورد سوءاستفاده واقع می‌شوند. به همین خاطر من از همه دوستان تقاضا دارم که در تشکل‌ها و صنوف و سازمان‌ها، به یکدیگر کمک کنند و با تعامل و تشریک‌مساعی، جبهه واحدی را شکل دهند تا بتوانند در مقابل نگاه‌هایی که برخلاف منافع ملی و مبتنی بر سوداگری است، بایستند.

وی جامعه مهندسی کشور را به مطالبه از دستگاه‌های اجرایی توصیه کرد و ادامه داد: «جامعه مهندسی نباید فقط نظاره‌گر وضع موجود باشد. امروز ما در حوزه ساخت‌وساز دچار یک ایستایی و محدودیت‌هایی هستیم. برون‌رفت از این وضعیت، باید مطالبه جامعه مهندسی از دست‌اندرکاران صنعت ساختمان در کشور باشد. جامعه مهندسی باید مطالبه کند که وزارت راه و شهرسازی برنامه‌ها و راهبردهای مدون در این زمینه ارائه کند. فراتر از این، تمام مجموعه اقتصادی دولت مکلف است که نسبت به این امر اقدام نماید، چراکه این وظیفه دولت است. ما باید با اطلاع‌رسانی در فضای رسانه‌ای و فضای مجازی، از مجموعهٔ اقتصادی دولت بخواهیم که صنعت ساختمان را به حرکت وادارد؛ عرصه‌ای که حدود ۵۰۰ هزار مهندس در آن حضور دارند و علاوه بر مهندسان، نیروهای انسانی ماهر و نیمه ماهر و ساده بسیاری نیز در آن فعالیت می‌کنند و حرکت بخش‌های دیگری از کشور نیز به آن وابسته است؛ اما متأسفانه در حال حاضر دچار رکود شده است. این، از مطالبات ماست که این حوزه از رکود خارج شود. در این زمینه ما نباید صرفاً به گذشت زمان دل‌خوش باشیم، بلکه باید مطالبه کنیم. ما معتقدیم که بخشی از این چرخه، وظیفه خود را به‌درستی انجام نمی‌دهد که این بخش ممکن است عرصه برنامه‌ریزی باشد، یا بانک‌ها و یا حوزه خدمات. به نظر من باید بر مطالبات خود مبنی بر تحرک این حوزه پس از استقرار دولت جدید اصرار ورزیم و با حمایت یکدیگر می‌توانیم این موضوع را محقق کنیم».

رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور در پایان با تشکر از جامعه صنفی مهندسان نقشه‌بردار ایران، ابراز امیدواری کرد که در آینده فرصت‌های تعامل بیش‌تر با این جامعه فراهم آید.,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :