۱۳۹۷ شنبه ۲۹ دي
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 411 کد مطلب: 2826  
نظام‌مهندسی به سازندگان متخصص در بافت‌ فرسوده تسهیلات می‌دهد

نظام‌مهندسی به سازندگان متخصص در بافت‌ فرسوده تسهیلات می‌دهد

۱۳۹۷ دوشنبه ۲۰ فروردين ساعت 20:03

 عضو هیات مدیره نظام مهندسی تهران خبر داد:

نظام‌مهندسی به سازندگان متخصص در بافت‌ فرسوده تسهیلات می‌دهد

ارائه تسهیلات مشروط به رعایت ملاحظات فنی در بافت‌های فرسوده

 

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران از تصویب مصوبه ای در هیات مدیره سازمان استان در جهت حمایت از نوسازی بافت‌های فرسوده خبر داد.

مهدی روانشادنیا با بیان اینکه در اواخرسال گذشته درجهت حمایت از نوسازی بافت‌های فرسوده هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران مصوبه ای را تصویب کرده است افزود: هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران مصوب کرده است که نظام مهندسی به سازندگانی که ملاحظات فنی و مهندسی را در فرآیند تولید مسکن رعایت کنند و ازمجری ذی‌صلاح نیز بهره بگیرند دراین صورت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز موظف می‌شود که درقبال ارائه خدمات مهندسی برای آنها تخفیفات قابل ملاحظه ای را در نظر بگیرید .

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران با اشاره به اینکه این تخفیفات باعث می شود که یک بخش از هزینه های صدور پروانه خدمات مهندسی در بافت های فرسوده که شامل خدمات مهندسی است کاهش پیدا کند افزود: این پیشنهاد مورد توافق شهرداری تهران رسیده است و بنابراین سازندگانی که در روند احیای بافت های فرسوده اصول مهندسی را رعایت کنند و از مجری ذی صلاح نیز بهره ببرند مشمول این تخفیفات خواهند شد.

وی با توضیح این مطلب که هیات مدیره سازمان براساس قوانین می تواند هرساله مصوبه ای درباره حق الزحمه خدمات مهندسی داشته باشد گفت: با توجه به این اختیار قانونی، هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز از این اختیار قانونی خود درجهت حمایت از احیا و بهسازی بافت های فرسوده بهره گرفته است.

روانشادنیا با بیان اینکه چشم انداز مثبتی از نهادینه شدن موضوع مجری ذی صلاح در بافت های فرسوده درسال جاری وجود دارد تاکید کرد: با توجه به تفاهم نامه ای که سال گذشته بین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ونیز شهرداری تهران درباره اجرای مجری ذی صلاح منعقد شد به نظرمی‌رسد که سال جاری شرایط مثبتی برای اجرای مجری ذی صلاح ایجاد شود.

در سال 97 بازار مسکن دچار افزایش قیمت نخواهد شد

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران همچنین درپاسخ به این سوال که با توجه به اینکه اصلی ترین سیاست دولت در سال جاری تمرکز براحیای بافت‌های فرسوده است، آیا این سیاست می تواند در رونق بخشی به بازار مسکن نقش کلیدی داشته باشد تصریح کرد: با توجه به اینکه مقیاسی که دولت به روند بهسازی بافتهای فرسوده ورود پیدا کرده است، چندان مقیاس بزرگی نیست براین اساس می توان گفت که ورود به این عرصه درکوتاه مدت نمی تواند آثارمستقیمی برروند احیای بافت‌های فرسوده داشته باشد و به نظرمی رسد که اساسا آثار سیاست‌هایی ازاین دست در درازمدت نمایان شود.

روانشادنیا درعین حال با تاکید براینکه با توجه به مشکلات بودجه ای دولت تاثیرگذاری روند احیای بافت های فرسوده بررونق بازارمسکن مردود است تاکید کرد: مجموعه ای ازعوامل مختلف نظیر محدودیتهای بودجه ای دولت ونیز مقیاس حضور دولت در امراحیای بافتهای فرسوده باعث می شود که پیش فرض تاثیرگذاری روند احیای بافتهای فرسوده بر رونق بازارمسکن رد شود.

وی درباره گمانه زنی های کارشناسان و مسوولان وزارت راه وشهرسازی درباره روند قیمت و معاملات مسکن در سال جاری نیز گفت: باتوجه به شرایط موجود به نظرمی رسد که علی رغم افزایش نرخ دلار،قیمت مسکن درسال جاری براساس نرخ تورم رشد خواهد کرد واساسا میزان حجم معاملات مسکن ونیز رشد قیمتها براساس نرخ تورم خواهد بود واساسا رفتار بازارمسکن و حجم معاملات همانند سال 96خواهد بود.

روانشاد نیا همچنین با تاکید بر اینکه برخلاف تصور افزایش نرخ دلار تاثیرچندانی درکوتاه مدت برقیمت مسکن نخواهد گذاشت اظهارداشت: اگرچه افزایش نرخ دلار بر نهاده های قیمت مسکن موثرخواهد بود و این امر درنهایت به افزایش نرخ مسکن منجرخواهد شد اما ازسوی دیگر باید درنظرگرفت که تجربه رفتار بازارمسکن نشان داده که اساسا تاثیر نهاده های مسکن و نیز افزایش نرخ دلار در کوتاه مدت خود را نشان نخواهد داد واین امر معمولا در درازمدت خودرا نشان خواهد داد. با این اوصاف می توان گفت که در سال 97 بازار مسکن دچار افزایش قیمت مسکن نخواهد شد.

وی با تاکید براینکه هرنوع پیش بینی درباره جهش قیمت دربازار مسکن درسال جاری را رد می کنم گفت: درسال جاری به هیچ وجه بازارمسکن دچارجهش قیمت مسکن نخواهد شد و افزایش نرخ مسکن براساس میانگین نرخ تورم خواهد شد.,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :