۱۳۹۷ دوشنبه ۱۹ آذر
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 424 کد مطلب: 2843  
تبلیغات اشتباه درباره نظام‌مهندسی

تبلیغات اشتباه درباره نظام‌مهندسی

۱۳۹۷ سه شنبه ۲۸ فروردين ساعت 08:59

 انتقاد رییس نظام‌مهندسی هرمزگان :

تبلیغات اشتباه درباره نظام‌مهندسی

منتقدان مجری ذی‌صلاح، انگ گرفتن پول اضافی را می‌زنند

 

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان هرمزگان با اشاره به موانع اجرای مجریان ذی‌صلاح و آسیب‌های ناشی از عدم اجرای آن گفت: اصلی‌ترین مسئله این است که ما جایگاه آن فردی را که دارای صلاحیت برای انجام یک حرفه کاملا تخصصی است، به درستی تعریف نکرده‌ایم.

مهدی رضایی افزود: ما در چرخه ساخت‌وساز که متاسفانه چرخه کاملی نیست، قسمت اصلی یعنی اجرای تمام ضوابطی که برای آنها برنامه و روال تعریف کرده‌ایم و قانون گذاشته‌ایم، به افرادی سپرده‌ایم که نه از این برنامه و روال قانونی اطلاعاتی دارند و نه صلاحیت علمی و فنی دارند.

وی اشکال بزرگ صنعت ساختمان را در شرایط کنونی مربوط به این موارد دانست و اظهار کرد: اینکه گفته شده هر کسی می‌تواند اقدام به احداث ساختمان کند، برای ما مسئله‌ساز شده است.

رضایی به کارگیری مجریان صاحب صلاحیت در صنعت ساختمان را راهکار حل این موضوع دانست و افزود: صرف نظر از اینکه در تعریف و حدود صلاحیت این مجریان مشکلاتی وجود دارد، ولی همین که افراد متخصص را جایگزین افرادی ‌کنیم که تمام تخصص خود را باید از راه تجربه و سعی و خطا آن هم با استفاده از اموال دیگران انجام دهند، خود نقطه قوت است.

وی ادامه داد: هم اکنون مشکل اصلی ما افرادی هستند که در این چرخه صاحب منفعت می‌شوند. در حال حاضر سازندگان بدون صلاحیت در عرصه ساخت و ساز فعالیت و منافعی را کسب می‌کنند که قطعا حاضر نیستند به این راحتی این منافع را از دست بدهند.

رضایی با اشاره به بهانه های سازندگان فاقد صلاحیت برای فرار از اجرای مجریان ذی صلاح اظهار داشت: این افراد بر یک موج ناآگاهی سوار شده اند و به کسانی که می‌خواهند مجریان ذی صلاح را اجرایی کنند و حرفه ساختمان سازی را به صورت تخصصی انجام دهند، این انگ را می چسبانند که می‌خواهند پول اضافی از مردم بگیرند و چنین مواردی را دستاویزی قرار داده‌اند تا آن قسمت خوب ماجرا را بپوشانند.

وی همچنین با انتقاد از نظر برخی مسئولان و اعضای شورای شهر درخصوص ضروری نبودن مجری ذی‌صلاح گفت: بدون شک مجری ذی‌صلاح باید در بخش ساختمان سازی اجرایی شود.

این مسئول با انتقاد از اینکه در حال حاضر در تمام صحبت‌هایی که مطرح می‌شود، سازمان نظام مهندسی که وکیل بهره‌بردار است در نقطه مقابل بهره‌بردار گذاشته می‌شود، تاکید کرد: این رویکرد، حاصل تبلیغات اشتباه درخصوص نظام مهندسی است.

رضایی در عین حال ادامه داد: وقتی یک نماینده مجلس کل سازمان‌های نظام مهندسی را به عنوان یک سازمان فاسد معرفی می‌کند، نشان می دهد که اوضاع چقدر خراب است.

وی تصریح کرد: جو تبلیغاتی بسیار بدی ایجاد شده و یکسری افراد در ذهن نمایندگان مجلس این تصور را ایجاد کرده‌اند که سازمان نظام مهندسی در مقابل مردم است. در حالی که کسی باید آقایان را تفهیم کند که سازمان نظام مهندسی در مقابل ظلم کردن به مردم و در مقابل هدردادن پول و منابع مردم می‌ایستد.

وی ادامه داد: اگر سازمان نظام مهندسی از کار ایراد می‌گیرد و نظارت و تاکید می‌کند که حتما افراد متخصص در بخش ساخت و ساز روی کار بیایند، به این دلیل است که منافع مردم حفظ شود، اما به غلط گفته می‌شود که این سازمان پول اضافی از مردم می‌گیرد.

رضایی خاطر نشان کرد: افرادی که می‌گوید این پول اضافی است، جزو همان افرادی هستند که می‌خواهد چندین برابر این مبلغ را از جیب مردم دربیاورند. منتقدان باید به این باور برسند که سازمان نظام مهندسی را اشتباه دیده‌اند و نظام مهندسی در مسیری که تصور می‌کنند، پیش نمی‌رود.,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :