۱۳۹۷ شنبه ۲۹ دي
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 447 کد مطلب: 2886  
۴ میلیون فارغ التحصیل بیکار در رشته مهندسی تا سال ۱۴۰۰

۴ میلیون فارغ التحصیل بیکار در رشته مهندسی تا سال ۱۴۰۰

۱۳۹۷ شنبه ۱۵ ارديبهشت ساعت 06:56

 ۴ میلیون فارغ التحصیل بیکار در رشته مهندسی تا سال ۱۴۰۰

 

عضو هیئت مدیره سازمان مهندسی ساختمان گفت : اگر سیاستگذاری ها تغییر نکند، تا سال ۱۴۰۰ حدود ۱۱ میلیون فارغ التحصیل بیکار در جامعه خواهیم داشت که۴ میلیون آن مربوط به رشته های مهندسی، صنعت و تولید است.

به گزارش صدای مهندس؛ جابر نصیری عضو هیئت مدیره سازمان مهندسی ساختمان و استاد ارتقاء پایه مهندسی در تهران با اشاره به ضعف های آماری در خصوص بیکاری و اشتغال فارغ التحصیلان در رشته های دانشگاهی، اظهار کرد: در سال ۹۱ بر اساس آماری که ارائه شد، ۴۶,۱ درصد فارغ التحصیلان بیکار را رشته های فنی و مهندسی تشکیل می داد.

وی آمار بیکارین در رشته های فنی را به تفکیک اعلام کرد و اظهار داشت: رشته های فنی و مهندسی ۲۲,۲ درصد، کل صنعت و تولید ۴۱.۶ درصد و معماری و ساختمان سازی ۲۳.۱ درصد بیکار دارند. عمده شاغلین در رشته معماری و ساختمان سازی به نظام مهندسی بر می گردد که حداقل شغلی را برای اعضای مهندسین هر رشته ایجاد کرده است که بر اساس قانون هم نمی توان آن را شغل تمام وقت محسوب کرد.

وی تصریح کرد : اگر سیاست گذاری ها تغییر نکند و مدیریت جامعه حساسیتی نسبت به این موضوع نشان ندهد، تا سال ۱۴۰۰ حدود ۱۱میلیون فارغ التحصیل بیکار در جامعه خواهیم داشت که چهار میلیون این جمعیت مربوط به رشته های مهندسی، صنعت و تولید است.

عضو هیئت مدیره سازمان مهندسی ساختمان درباره ریشه های این معضل ابراز داشت: امروز جوانانی که از مسیر دانشگاه به بازار کار حرکت می کنند، با تفاوت اساسی در مباحث تئوریک و نیاز بازار کار مواجه می شوند که این مسئله سخت تر شدن مسئله پذیرش متقاضی را توسط کارفرمایان منجر می شود.

وی درباره این موضوع که چرا دانشجویان ایرانی در کشورهای دیگر در حوزه عملی موفق هستند، اظهار کرد: در این موضوع چهار دلیل عمده وجود دارد؛ نخست اعضای هیئت علمی، دوم خود دانشجویان، سوم نحوه آموزش و چهارم مدیریت دانشگاه ها و کلان کشوری است. اکثر اعضای هیئت علمی انگیزه لازم را در کلاس های درس ندارند و ۴۴ ساعتی که این اساتید باید کار علمی انجام دهند، وجود ندارد.

عضو هیئت مدیره سازمان مهندسی ساختمان درباره دانشجویان اظهار کرد: دانشجویان دیروز با دانشجویان امروز متفاوت هستند یعنی انگیزه هایی که دانشجویان باید داشته باشند و به دنبال بحث های کاربردی و آزمایشگاهی بروند، وجود ندارد و دانشجویان فقط به دنبال گرفتن مدرک و بعد از آن رفتن به سراغ یک کار دولتی هستند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :