۱۳۹۸ چهارشنبه ۴ ارديبهشت
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 529 کد مطلب: 3011  
ثبت نام کنندگان رابیشتر بشناسیم

ثبت نام کنندگان تا دهم تیرماه

۱۳۹۷ سه شنبه ۱۲ تير ساعت 08:03

((محبوبه شرکاء )) ؛ مهندس محاسب و عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان  استان تهران

ساخت و ساز و جامعه مهندسی کشور،  نیاز به رشته های پیرا مهندسی دارد

پس از آغاز ساعت رسمی فعالیت هیئت اجرایی،«محبوبه شرکاء»؛ اولین فردی است که وارد سالن شده و با فراغ خاطر مشغول تکمیل فرم های ثبت نام و ارائه مدارک مورد نیاز است.

وی یکی از مهندسان باتجربه رشته محاسب ساختمان است که عضویت در هیئت مدیره دوره دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان را در کارنامه سوابق خود دارد.

مهندس شرکاء به شدت از عملکرد متولیان سازمان نظام مهندسی و تصمیم سازی های آنها گله مند است و می گوید: فعالیت دوره اول هیئت مدیره سازمان، آزمایشی بود و دوره دوم نیز هنوز ساز و کار سازمان مشخص نبود و مجموعه افرادی که سکاندار هیئت مدیره بودند، فقط به دنبال ایجاد زیرساخت های اولیه بودند اما در دوره های بعد فرصت های مناسبی جهت ارتقای خدمت رسانی به جامعه مهندسان و از سوی دیگر افزایش کیفیت فعالیت مهندسان در حوزه ساختمان سازی وجود داشت اما در این سالها شاهد وقوع چنین  تغییر و تحولی در سازمان نبودیم و این چرخه معیوب هم به اعضای سازمان نظام مهندسی آسیب رسانده است و هم نارضایتی و بی کفایتی بعضی از اعضا، عرصه ساخت و ساز را دچار چالش کرده است که این موضوع نه به نفع شهر است و نه به نفع شهروندان و نه به نفع جامعه مهندسان شهر!

وقتی از وی در مورد مهمترین چشم اندازش پس از موفقیت در انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی سوال می کنیم؛ وی می گوید: امیدوارم روزی فرا برسد که سازمان نظام مهندسی ساختمان مانند سازمان نظام پزشکی که رشته های پیراپزشکی را درکنار بدنه اصلی خود پرورش داده است، شاهد شکل گیری رشته های پیرامهندسی در صنعت ساخت و ساز باشیم.

وی در تکمیل این مطلب می افزاید: ساخت ساز فقط  به فعالیت مهندسان چند رشته  محدود خلاصه نمی شود بلکه تمامی افرادی که در حاشیه ساخت و ساز فعایت دارند نیز باید دارای مدرک تخصصی باشند تا همچون پیراپزشکان که یاور پزشکان هستند آنها نیز در قالب پیرامهندسان بازوهای اجرایی و کمکی مهندسان باشند در این صورت بخش چشمگیری از نواقص و کاستی های حوزه ساخت و ساز کاهش می یابد و ضریب ایمنی صنعت ساختمان سازی افزایش پیدا می کند.

مهندس شرکاء تمایلی به درج عکس در سایت خبری ندارد اما اعلام داشتند که اخبار این سایت را دنبال می کند.

 

((امیررضا روحی زاده)) ، مهندس رشته معماری؛

صنعت ساختمان سازی ایران مانند صنعت خودروسازی با استانداردهای جهانی فاصله دارد

((امیررضا روحی زاده)) ، پس از اتمام مراحل ثبت نام کاندیداتوری هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی؛  ساختمان هیئت اجرایی را به گونه ای ترک می کند که گویا ماراتن سختی را پشت سر گذاشته است.

او مهندس رشته معماری است و سالهاست که در این حوزه فعالیت می کند و امسال برای اولین بار تصمیم گرفته تا در این انتخابات شرکت کرده و شانس را خود را برای به دست آوردن صندلی های تصمیم ساز سازمان نظام مهندسی امتحان کند.

وی می گوید: مهمترین برنامه ام پس از موفقیت در انتخابات، ایجاد بستر مناسب جهت آوردن فن آوری های نوین ساختمانی به صنعت ساخت و ساز است چراکه متاسفانه  علی الرغم رشد تکنولوژی و ارتقای سیستم ساخت و ساز در جهان،بخش قابل توجهی از صنعت ساخت و ساز ایران هنوز فاقد الگوهای مدرن و استاندارد جهانی است.

مهندس روحی زاده در میان صحبت هایش به صنعت خودروسازی ایران اشاره کرده و می افزاید: همانطور که در همه جهان، خودروسازی روز به روز درحال غرق شدن در دنیای تکنولوژی و بهبود عملکرد است، صنعت خودروسازی ایران به حداقل ها اکتفا کرده و فاقد الگوهای استاندارد جهانی است، متاسفانه در صنعت ساخت و ساز نیز باتوجه به عدم  آگاه سازی مخاطبان و عدم به کارگیری سازه ها، مصالح، سیستم انرژی و سخت افزارهای ساختمانی شاخص و مدرن، هنوز ساختمان سازی به جز در بخش اندکی از مناطق شهر به طور سنتی و بی کیفیت و منسوخ ساخته می شود که این نوع ساخت و ساز بار سنگینی را به پیکره شهر تحمیل می کند و با آنچه در حوزه ساخت و ساز جهان اتفاق می افتد زمین تا آسمان فاصله دارد.

 

((صدیقه جنابی)) ، مهندس رشته مکانیک؛

شعار نمی دهم؛ مرد عمل هستم

((صدیقه جنابی)) ؛ مهندس مکانیک است که تازه برای کسب اطلاعات از کم و کیف مراحل و مدارک ثبت نام به هیئت اجرایی آمده است.

او در حالیکه خیلی تمایل به مصاحبه ندارد، می گوید: اصرار برخی از دوستان من را راهی هیئت اجرایی کرده است و البته هنوز به طور کامل جهت ثبت نام مصمم نیستم.

وقتی از وی در مورد هدف، برنامه ها و شعارش جهت حضور در این عرصه انتخاباتی می پرسم؛ با صراحت تمام می گوید: من هیچ وعده ای نمی دهم و این شعار واقعی من است چرا که  من به عنوان یک زن؛ "مرد عمل " هستم و همیشه براین باور هستم که باید ابتدا معضلات و فرصت ها را دید سپس با استفاده از ظرفیت های موجود و هم اندیشی ، راهکارهای کاربردی مناسب را برای تعدیل و رفع مشکلات ارائه داد و آن زمان می توان با استناد به نتیجه کار، مدعی بود و شعار سر داد.

وی می افزاید: مشکلات سازمان نظام مهندسی ومطالبات جامعه مهندسان، مقوله ای نیست که یک شب و در طول یک دوره هیئت مدیره حل و فصل شود بلکه نیاز به یک زنجیره  ممتد هم اندیشی، همگرایی واجرا دارد تا بخشی از بار تحمیل شده بر بدنه سازمان و جامعه هدف سبک شود.

 

گزارشی کوتاه از حال هوای ساختمان شماره 2 سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

 امسال بر اساس تصمیم گیری های انجام شده، ساختمان شماره 2 سازمان نظام مهندسی محل استقرار هیئت اجرایی است.آشنا بودن مراجعه کنندگان به محل ثبت نام را می توان یکی از مزایای این انتخاب برشمرد اما از سوی دیگر کمبود فضای پارک خودرو، تداخل مراجعه کنندگانی که به دلایل متعددی از جمله دسترسی به واحد حقوقی، رفاهی و بانک رسالت که درسایر طبقات این ساختمان مستقر است، کمی مراجعه کنندگان  را دچار سردرگمی کرده است از این روتیم حراست هیئت اجرایی  نسبت به دوره گذشته رسالت سنگین تری را برعهده دارد و باید پاسخگوی تمامی مراجعه کنندگان باشد.

برای باخبر شدن از مطالبات مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان با برخی از مراجعه کنندگان که برای پیگیری امور اداری به ساختمان شماره 2 مراجعه کرده اند، گپ و گفتی کوتاه داریم.

 

حرف ها و راه های ناتمام سازمان نظام مهندسی ساختمان

سید جمال الدین حسینی، مهندس رشته معماری است . او می گوید: از سیستم اداری سازمان راضی نیستم چراکه سازمان به عنوان خانه صنفی ما مهندسان، حامی و پشتیبان  اعضاء نیست و بخش قابل توجهی از وقت و انرژی ما در پروسه های دست و پا گیر اداری تلف می شود و خدماتی که مورد نظر است یا شعارش داده می شود ، نصیب اعضای سازمان نمی شود.

وی می افزاید: پس از گدشت 8 دوره از فعالیت هیئت مدیره سازمان هنوز حرف های ناگفته و راه های نرفته بسیاری در این ساطمان وجود دارد که امیدواریم اعضای هیئت مدیره دوره جدید، این ناتمام ها را به نفع جامعه مهندسان تمام کنند

.

اجرای قوانین نظام مهندسی بدون سوء تعبیر

قدرت الله آقازاده یکی از مهندسان باتجربه در عرصه ساخت و ساز است که حدود 10 سال سابقه بازرسی در سازمان را عهده دار بوده است که برای پیگیری مطالباتش از واحد حقوقی راهی ساختمان شماره 2 شده است.

وی می گوید: در سازمان نظام مهندسی قوانین موجود است اما ابزاری برای اجرای آنها وجود ندارد و متاسفانه سازمان هوادار اعضای خود نیست  برای مثال بنده سالهاست به عنوان مدیرعامل یک شرکت مجری مشغول فعالیت هستم  و همیشه بر پایه انصاف و رعایت چهارچوب قوانین فعالیت کرده ام اما در صورت بروز کوچکترین مشکل، سازمان به جای دفاع از عضو باتجربه و عضوی که در کارنامه عملکردش سابقه درخشانی دارد، زمانی را برای حمایت از من صرف نمی کند و ناعادلانه حق و حقوق را به طرف مقابل می دهد و من که باید همه هم و غمم فعالیت صنفی و تخصصی ام باشد باید تمام وقتم را صرف کنم تا حقم را که به ناحق به دیگری داده شده را پس بگیرم.

مهندس آقازاده می افزاید: یا قوانین سازمان نظام مهندسی دچار نقص است یا مجریان آن دچار سوء تعبیر هستند.

وی انتظارش از اعضای فعلی و آتی هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی این است که مجری واقعی قوانین وضع شده در سازمان باشند و یکی از اولویت هایشان حمایت مادی و معنوی از اعضاء  و جلوگیری از رشد مدیریت های سلیقه ای باشند.

 ,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :