۱۳۹۸ چهارشنبه ۴ ارديبهشت
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 468 کد مطلب: 3021  
حذف تعارض منافع، اصل پذیرفته شده در انتخابات هشتم

حذف تعارض منافع، اصل پذیرفته شده در انتخابات هشتم

۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۴ تير ساعت 17:21

 اعضای شورای مرکزی نظام مهندسی :

حذف تعارض منافع، اصل پذیرفته شده در انتخابات هشتم

دقت ابزارهای نظارتی، مهمتر از دامن‌زدن به حساسیت انتخاباتی است

عدم حضور کارمندان 14 نهاد و دستگاه دولتی در انتخابات دوره هشتم هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی، از الزامات کاندیداهای انتخاباتی است که به منظور حذف تعارض منافع، در نظام نامه انتخابات این سازمان به آن اشاره شده است.

همچنین این انتخابات مانند گذشته در طی یک روز برگزار نمی‌شود و هر استانی بنا به ظرفیت و توانمندی خود، انتخابات را در بازه زمانی مشخص شده در نظام نامه، برگزار می کند و مختار است که رای گیری را به صورت دستی، نیمه مکانیزه و کاملا مکانیزه انجام دهد.

ارائه اظهارنامه خلاف دستورالعمل وزارت راه تخلف است

در همین راستا عضو هیات رئیسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به دستورالعمل های نظام نامه انتخابات دوره هشتم هیأت مدیره گفت: شاید اگر این انتخابات در یک روز و به طور سراسری در کل کشور برگزار می شد، بسیار بهتر بود و پرونده انتخابات به صورت منسجم تر بسته می شد.

مجید جی افرام افزود: با این حال برگزاری آن در طول یک هفته نیز مشکل خاصی را ایجاد نمی کند و در کلیات امر تفاوت زیادی ندارد.

وی همچنین با اشاره به ضرورت توجه کاندیداهای انتخاباتی به موضوع تعارض منافع گفت: به هر حال وقتی این موضوع اعلام شده، کاندیداها باید آن را رعایت کنند. چون اگر بعدها خلاف آن ثابت شود، به عنوان تخلف با آن برخورد می شود و تمام حق و حقوقی که افراد منتخب از این طریق به دست آورده اند سلب می شود. بنابراین بعید است که کسی خلاف دستورالعمل وزارت راه و شهرسازی، اظهارنامه ارائه کند.

جی افرام با تاکید بر ضرورت اجتناب افراد دارای تعارض منافع از حضور در انتخابات نظام مهندسی بیان کرد: طبق شیوه نامه ای که وزارت راه و شهرسازی ابلاغ کرده؛ حذف تعارض منافع یک اصل پذیرفته شده است و تا زمانی که این امر مورد اعتراض مراجع قرار نگرفته باشد، قانونی است.

هیئت های اجرایی براساس اخلاق، انتخابات را برگزار کنند

وی در ادامه درخصوص عملکرد هیئت های اجرایی استان ها در رای گیری اظهار داشت: هیئت های اجرایی معمولا از بین افراد خوشنام، خوش سابقه و بااخلاق جامعه مهندسی هر استان انتخاب شده و ترکیب یافته اند. بنابراین انتظار داریم که بدون هیچ گونه گرایشی یا بدون اینکه بخواهند سلیقه ای رفتار کنند، عملکرد بسیار خوبی داشته باشند.

به گفته او از آنجایی که افراد خوشنام برای این منظور انتخاب شده اند، انتظار ما این است که طبق قانون و آیین نامه و بر اساس اخلاق، انتخابات دوره هشتم را برگزار می کنند و مشکل خاصی در این زمینه به وجود نمی آید.

وی همچنین با بیان اینکه انتخابات دوره هفتم به صورت کاملا مکانیزه برگزار شد و قابلیت کنترل دستی و شمارش دستی بعد از رای گیری را داشت، گفت: برگزاری انتخابات به صورت مکانیزه، سرعت و دقت و امنیت را افزایش می دهد و حتی آن آرای کاغذی که در صندوق های رای انداخته می شود، قابلیت شمارش و کنترل دستی در مورد اعتراض را دارد.

جی افرام تاکید کرد: بنابراین به شرط اینکه نرم افزارهای دقیق و آزمایش شده تهیه و به صورت مکانیزه انجام شود، بسیار بهتر خواهد بود.

افزایش سرعت، دقت و امنیت با برگزاری مکانیزه انتخابات

عضو هیات رئیسه شورای مرکزی با اعلام اینکه امسال به هیئت های اجرایی استان ها واگذار شده که انتخابات را به شیوه دلخواه و براساس توانمندی خود به صورت دستی، مکانیزه یا نیمه مکانیزه برگزار کنند، گفت: در انتخابات هشتم، این شیوه نامه دست استان ها را در این زمینه باز گذاشته است.

وی افزود: اما به هر حال سیستم مکانیزه، مورد جدیدی نیست و امکانات از قبل وجود داشته و کافی است تا قابلیت اطمینان نرم افزارها افزایش پیدا کند و از قبل بررسی شود. به دلیل اینکه انتخابات در سطح استانی برگزار و اجرایی می شود و کشوری نیست، خطای آن کاهش می یابد و قابلیت اطمینان آن افزایش پیدا می کند.

جی افرام خاطرنشان کرد: بنابراین برگزاری انتخابات به صورت کاملا مکانیزه، سرعت و دقت و امنیت انتخابات را بالا می برد و به برگزاری هر چه بهتر انتخابات هم کمک می کند.

اتمام حجت اولیه با کاندیداها، جنبه مثبت ابلاغیه

در همین حال دیگر عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور با اشاره به اینکه برگزاری انتخابات هشتم در طول زمانی مشخص شده، ایده خوبی است گفت: به این ترتیب هر استانی با توجه به توانمندی خود این انتخابات را در بازه زمانی مشخص شده برگزار می کند.

حسن مجتبی زاده ادامه داد: یکی دیگر از نکات این نظام نامه منع حضور کارمندان دارای تعارض منافع در انتخابات دوره هشتم هیئت مدیره نظام مهندسی است. بر این اساس طبق آن از ابتدا با کاندیداها اتمام حجت شده که نباید جزو کارمندان 14 دستگاه و نهاد مشخص شده باشند.

وی ادامه داد: بنابراین افرادی که کاندیدای هیئت مدیره می شوند، باید از همان ابتدا و قبل از کاندید شدن، خود را با این شرایط وفق دهند و درصورت تمایل برای حضور در هیئت مدیره باید از شغل خود استعفا دهند و یا حتما لازم است که از پروانه اشتغال به کار خود استفاده نکنند.

مجتبی زاده با اشاره به جنبه مثبت این ابلاغیه گفت: این رویه از آن جهت مثبت است که تکلیف افراد از ابتدای کار برای حضور در هیئت مدیره مشخص شده و دیگر از نیمه راه شرایط برای ادامه حضور آنها در هیئت مدیره ها اعلام نمی شود.

حذف مهندسان باتجربه و مدیران صنعتی از گردونه انتخابات

وی ادامه داد: اما از این جهت که خیل عظیمی از مهندسان باتجربه و مدیران برجسته صنعتی مخصوصا در عرصه صنایع مرتبط با بخش ساختمان شامل برق، آب و گاز از این گردونه حذف می شوند و از این حیث خوب نیست.

رییس سازمان نظام مهندسی زنجان در ادامه سخنان خود برگزاری انتخابات به صورت دستی را دشوار دانست و گفت: با توجه به تعدد کاندیداها برگزاری انتخابات به صورت دستی سخت بوده و درصد اشتباه و خطا را بالا می برد.

وی با بیان اینکه مباحث دیگری هم در زمینه انتخابات دستی مطرح است، افزود: اگر انتخابات مکانیزه باشد و سیستمی در این حوزه عمل شود، اشتباهات کمتر می شود.

دقت ابزارهای نظارتی، مهمتر از دامن زدن به حساسیت انتخاباتی است

مجتبی زاده با اشاره به تفاوت های انتخابات دوره هشتم با دوره های قبل گفت: به نظر می رسد که این موضوع در دوره هشتم بدون دلیل بزرگ شده و نیازی نیست که مسئله انتخابات را در این حد بزرگ کنیم و روی آن مانور دهیم.

او گفت: چون افرادی که در داخل هیئت مدیره ها حضور داشته اند، می دانند که این جایگاه از ارزش و اعتبار آنچنانی برخوردار نیست که تا این حد به آن دامن می زنند و موضوع را حساس می کنند.

به گفته وی بهتر این بود که انتخابات دوره هشتم نیز مانند دوره ششم و دوره های قبل از آن با حساسیت کمتری برگزار می شد. چرا که قانونگذار راه برخورد با هر تخلفی را پیش بینی کرده و متخلفان به شورای انتظامی معرفی می شوند و باید پاسخگو باشند.

عضو شورای مرکزی تاکید کرد: بنابراین راهکار بهتر این بود که کانال های نظارتی و ابزارهای نظارتی را دقیق تر می کردیم.

منبع: صما,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :