۱۳۹۸ چهارشنبه ۴ ارديبهشت
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 537 کد مطلب: 3023  
ثبت نام کنندگان تا دوازدهم تیرماه

ثبت نام کنندگان تا دوازدهم تیرماه

۱۳۹۷ جمعه ۱۵ تير ساعت 11:24

ثبت نام کنندگان تا دوازدهم تیرماه

 

جسارت و شجاعت  باید اولین ویژگی هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان باشد

مهندس«محسن فخرایی راد» 30 سال سابقه تجربی و آکادمی را در کارنامه سوابق اجرایی خود دارد.

وی که دانش آموخته کشور آلمان و عضو یکی از انجمن های صنفی مهندسان این کشور است؛ مشکلات و نارضایتی های جامعه مهندسان ایران را ناشی از دو موضوع داخلی و خارجی دانسته و می گوید: رانت خواری، دلبستگی مدیران سازمان به جایگاه های شغلی و عدم جسارت آنها در برخورد با متخلفان و احقاق حق مهندسان از سازمان ها و وزارتخانه های مربوطه،  باعث بروز نارضایتی مهندسان از عملکرد سازمان شده است که این موضوع به طور نامحسوس در فعالیت و روابط شغلی جامعه مهندسان تاثیر می گذارد که این موارد ناشی از مشکلات داخلی و دوران سازمانی است.

مهندس فخرایی راد به موضوع خارجی اشاره کرده و می افزاید: اگر از دغدغه های صنفی مهندسان بگذریم، موضوعات متعددی وجود دارد که سبب شده تا صنعت ساخت و ساز در ایران روز به روز از صنعت ساخت و ساز کشورهای توسعه یافته جهان فاصله بگیرد.

وی می گوید: ایران قدمت و سابقه غنی ای در صنعت ساختمان سازی دارد اما درعصر حاضر به دلیل تحریم ها،  سنگین بودن هزینه و مراحل  واردات، عدم ارتباط با کشورهای توسعه یافته و... دست به دست هم داده تا مهندسان ما همچنان درگیر ساخت و سازهای سنتی باشند و این موضوع  باعث نازیبایی سیمای شهر، عدم مقاومت در برابر حوادث، هدررفت انرژی و... می شود.

مهندس فخرایی راد بر این باور است که تا زمانی که درهای کشور ما به روی سایر کشورهای جهان باز نشود و ما با هم گفتمان نداشته باشیم و تبادل تجربه نداشته باشیم صنعت ساختمان سازی ما رشد خوبی نخواهد داشت.

وی جسارت را یکی از مهمترین ویژگی های  مورد نیاز برای اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان عنوان کرده و می گوید: مسئول و مدیری که جسارت و شجاعت مخالفت با زورگویی برخی از مسئولان بالادست سازمان نظام مهندسی را نداشته باشد و به جای آنکه نگران حق و حقوق مهندسان باشد، نگران از دست دادن صندلی اش باشد بهتر است هرگز در انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی شرکت نکند و در بازار آزاد به دنبال کسب درآمد و منافع شخصی اش باشد و اجازه دهد افرادی که دارای این خصایص هستند در سکاندار هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی شوند.

عدم تعادل بین بازار فارغ التحصیلان رشته های مهندسی و بازار اشتغال

مهندس«ناصرشیریان» یکی از شاخص ترین مشکلات جامعه مهندسان را عدم تعادل و توزان بین بازار کار و فارغ التحصیلان رشته های مهندسی  عنوان کرده و می گوید: در گذشته رشته های مهندسی فقط در چند دانشگاه معدود و با شرایط خاص پذیرش می شد و فرد بلافاصله پس از اتمام تحصیل به راحتی جذب بازار کار می شد اما در حال حاضر باوجود تاسیس صدها دانشگاه جدید و پذیرش دانشجو با شرایط آسان، تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار ساخت و ساز برهم خورده است که این موضوع یکی از مهمترین و شاخص ترین معضلات اعضای سازمان نظام مهندسی به شمار می رود.

وی در تکمیل این مطلب می افزاید: برای رفع و کاهش این موضوع باید مسئولان آموزش عالی کشور با سیستم های اجرایی و متولی جامعه مهندسان مانند سازمان نظام مهندسی ساختمان، وزارت مسکن و شهرسازی و... ارتباط داشته باشند تا از سونامی بزرگ پرورش مهندس بدون بازار اشتغال جلوگیری بعمل آید.

مهندس شیریان؛ هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران را فقط یک جزء از بدنه سازمان می داند و معتقد است حل و فصل همه مطالبات و مشکلات ازحیطه اختیارات و فعالیت این قشر خارج است و حوزه های مختلفی از جمله وزارت مسکن و شهرسازی، وزارت راه، شهرداری ها، صنایع و... باید دست به دست هم دهند تا مشکلات این قشر در بخش عمومی جامعه و بخش صنفی مهندسان برطرف شود.

وی می افزاید: همانطور که ابتدا اشاره کردم تعداد فارغ التحصیلان رشته مهندسی افزایش یافته، بازار ساخت و ساز نسبت به گذشته با رکود نسبی مواجه شده، فعالیت های غیر  قانونی مانند خرید امضای مهندسان، رانت های اداری و... رواج یافته ومجموعه این موضوعات سبب شده تا یک مهندس از امنیت مادی و معنوی شغلی بهره مند نشود.

حال مهندسان سازمان نظام مهندسی ساختمان ، خوب نیست

مهندس«علی رحیمی» مهندس رشته عمران است که دل خوشی از عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان ندارد.

وی با اشاره به مشکلات  مهندسان می گوید: حال مهندسان سازمان نظام مهندسی ساختمان ، خوب نیست و متولیان سازمان به جای رفع مشکلات اعضاء بیشتر به دنبال ایجاد قوانین دست و پا گیر هستند که این قوانین و بی توجهی به مطالبات اعضای سازمان ، به جای رفع مشکل بیشتر سنگ بر سر راه آنها می اندازد.

مهندس رحیمی می افزاید: معوقات پرداختی مهندسان از حد عادی خارج شده است و خیلی مواقع  اعتبار به حساب سازمان واریز می شود اما متاسفانه یک مهندس برای دریافت حق الزحمه اش مدت ها باید پله های سازمان را بالا و پایین برود.

وی عدم اتحاد و انسجام بین جامعه مهندسان را یکی دیگر از مشکلات صنفی این قشر عنوان کرده و می گوید: همه اقشار برای دریافت مطالبات خود از دولت یا سازمان متولی مربوطه شان متحد و همدل هستند اما مهندسان از این اتحاد صنفی بی بهره اند و حتی به اندازه کامیون داران بر سر دریافت حق و حقوق قانونی شان همدل نیستند و این موضوع روزه روز به نارضایتی مهندسان دامن می زند.

یکی دیگر از موضوعاتی که انتظار می رود هیئت مدیره جدید سازمان نظام مهندسی باید به آن توجه داشته باشند؛ افزایش تعرفه های مهندسان است چراکه باتوجه به زحمات و تعهداتی که به ازای ساخت و ساز و... بر عهده مهندسان است و تورم  موجود، حق الزحمه ها بسیار اندک و ناعادلانه است که امیدواریم در دوره هشتم فعالیت هیئت مدیره شاهد تغییر این سیستم باشیم.

عدم حمایت هیئت مدیره ازمهندسان عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان

مهندس« حمید فضلی» هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان را نمایندگان منتخب مهندسان برای رسیدگی به مشکلات صنفی این قشر و گرفتن حقوق قانونی این قشر دانسته و می گوید: اما بانگاهی اجمالی به عملکرد 7دوره هیئت مدیره سازمان  به راحتی درمی یابیم که در این بازه زمانی هیچ اتفاق خاصی به نفع جامعه مهندسان رخ نداده است به جز پیچیده تر شدن قوانین و افزایش نارضایتی مهندسان!

وی می افزاید: متاسفانه  اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان هوای مهندسان را ندارند و اگر یک مهندس در حین اجرای طرح یا نظارت و ... دچار اختلاف نظر با کارفرما و پیمانکار شود،  متولیان سازمان همیشه هوادار طرف مقابل هستند و خیلی راحت پشت مهندس مربوطه را خالی می کنند و با قطع ارجاع کار و عدم پرداخت بدهی و... به جای آنکه گره گشا باشند، گره افکن هستند.

مهندس فضلی به فعالیت سازمان نظام پزشکی اشاره کرده و می گوید: اگر یک پزشک سهوا یا عمدا در حین عمل جراحی یا درمان یک بیمار دچار مشکل یا تخلف شود، هیئت مدیره و ارکان اداری سازمان نظام پزشکی به طور قانونی پایبند رسیدگی به موضوع مربوطه هستند اما هرگز پزشک مربوطه را طرد نمی کنند و در شرایطی که او با بحران مواجه شده است او را تنها نمی گذارند اما در نظام مهندسی ساختمان، وضع به گونه دیگر است و مسئولان راس هرم سازمان نگران همه چیز و همه کس هستند به جز اعضای سازمان نظام مهندسی.

وی، ارتقای ساختار آموزشی سازمان را یکی از نقاط ضعف این نهاد غیر مردمی برشمرده و می گوید: از اعضای دوره جدید هیئت مدیره سازمان انتظار داریم در این دوره توجه ویژه ای به مقوله آموزش و افزایش دانش و آگاهی جامعه مهندسان داشته باشند چراکه اطلاع رسانی و افزایش دانش مهندسان از قوانین در پیشگیری  بسیاری از حوادث، تخلفات و اعتراضات موثر است.

مهنددس فضلی، معتقد است؛ هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی باید پشتیبان و همراه اعضای سازمان باشند و در همه حال حامی آنها باشند و این ویژگی می تواند دغدغه آنها را نسبت به پاسخگویی به مطالبات مهندسان افزایش دهد و رضایتمندی مهندسان را به همراه داشته باشد.,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :