۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۴ اسفند
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 1385 کد مطلب: 3034  
افزایش بهره وری با سیستم های هوشمند ساختمان

افزایش بهره وری با سیستم های هوشمند ساختمان

۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۱ تير ساعت 18:16

 افزایش بهره وری با سیستم های هوشمند ساختمان

از گذشته مدیریت یکپارچه تجهیزات دغدغه ی مردم و مدیران مجموعه ها بوده است تا بتوانند به راحت ترین شکل ممکن تمام تجهیزات خانه یا دفتر کارخود را کنترل کنند. با پیشرفت تکنولوژی و تسهیل در هماهنگ سازی چند وسیله سازو کاری ایجادشد تا تعداد زیادی از وسایل محل سکونت خود را توسط یک دستگاه هوشمند کنترل کنیم . در مطلب فوق با BMS یا سیستم هوشمند سازی خانه آشنا می شوید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «صدای مهندس»، سیستم مدیریت ساختمان یا BMS (Building Management System) سیستمی است که فعالیت ها و امور ساختمان را نظارت کرده و در مواقع لازم با توجه به تغییرات شرایط محیطی، تغییرات لازم را بطور خودکار اعمال می نماید. این سیستم می تواند با توجه به کاربری ساختمان (مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستان و...) جهت آنها طراحی و اجرا شده و بر کلیه فعالیت ها اعم از باز و بسته شدن درب، ورود و خروج افراد، سیستم های روشنایی، سیستم های تهویه مطبوع پنجره و پرده اتاق ها، صوتی و تصویری و ... نظارت داشته باشد.

در ساختمان های مجهز به BMS با استفاده از یک پارچه نمودن چهار عنصر اصلی سیستم ها، ساختار، سرویس و مدیریت و با برقراری ارتباط میان آنها محیطی پویا و مقرون به صرفه بوجود می آورند.

تجهیزاتی که از طریق BMS قابل کنترل هستند

یکی از مهمترین ویژگی های این سیستم کنترل دما و کاهش مصرف انرژی است. سیستم های سرمایشی و گرمایشی شامل تجهیزات مرکزی و تجهیزات محلی، تجهیزات مرکزی که در موتورخانه واقع هستند مانند چیلر، دیگ آبگرم ، پمپ های سیستم ، برج خنک¬کن و... می توانند تحت کنترل هوشمند این سیستم قرار گیرد. و تجهیزات محلی مانند فن کوئل ها، کولرهای پنجره ای و هواسازها می باشند. از طریق سیستم BMS می توان تجهیزات مرکزی را در زمانهای مشخص و از راه دور روشن و خاموش نمود و همچنین با تغییرات شرایط محیطی تغییرات لازم مورد نیاز را اعمال کرد. همچنین این سیستم می تواند دمای اتاق ها را به صورت هوشمند کنترل نموده و در صورت عدم حضور افراد نسبت به خاموش نمودن تجهیزات اقدام کرد.

یکی دیگر از کانال های اتلاف انرژی سیستم های روشنایی خانه هستند. با استفاده از سیستم BMS می توان روشنایی بخش های مختلف ساختمان راهوشمندانه تحت نظر داشته و به این طریق کنترل روشنایی شامل روشن و خاموش نمودن خودکارآنها، تنظیم سطح نور، مشاهده تعیین وضعیت آنها و امکان روشن و خاموش نمودن شان از راه دور و بیرون ساختمان از تلفن همراه و یا تبلت میسر کرد.

همچنین می‌توان سیستم های اعلام و اطفاء حریق، ورود و خروج پرسنل، دوربین مدار بسته و نشتی آب و آبگرفتگی و حفاظت از برق گرفتگی را نیز به سیستم BMS متصل کرده  و بوسیله آن این تجهیزات را کنترل و ایمن نمود.

به وسیله سیستم BMS می توان در، پنجره، پرده و سایبان را نیز کنترل کرده و وضعیت آنها را مشاهده کرد. حتی می توان با استفاده از حسگر اثر انگشت یا کارت مغناطیسی علاوه بر ایجاد ایمنی بیشتر به طبقه بندی و زمان بندی دسترسی نیز کنترل داشت.

و اما یکی از جذاب ترین بخش های این سیستم کنترل تجهیزات صوتی و تصویری است. تجهیزات اداری با استفاده از BMS می توان امکان استفاده ازیک آرشیو مرکزی صوتی را انتخاب و یا جهت مراسم های مختلف حالت های از قبل تعریف شده را انتخاب و اجرا نمود.

سیستم آیفون تصویری و ورود و خروج مهمانان یا مراجعه کنندگان نیز مناسب محیط های اداری است. استفاده  از این سیستم می تواند ورود و خروج کلیه مهمانان را ثبت وحتی تصویر آنها را ضبط کند. البته در ساختمان های مسکونی نیز امکان دریافت تصویر مراجعه کننده بر روی نمایشگر و در صورت عدم حضور ثبت تصویر به همراه زمان مراجعه وجود داشته، و حتی در صورت وجود اینترنت امکان برقراری ارتباط با مهمان از راه دور را مهیا می سازد.

کنترل تأسیسات استخر، نیز به این طریق به طور هوشمند روشن و خاموش می شود، می‌شود سونا و جکوزی این سیستم می¬تواند به راحتی تحت کنترل قرارگرفته و دستگاههای تصفیه، دما را کنترل کرده و حتی برای آن زمانبندی کرد.

همچنین سیستم های ارتباطی، خطوط تلفنی، پیامگیر، تلفن سانترال و اطلاع یافتن از وضعیت کلیه وسایل الکتریکی ساختمان، حتا کنترل سیستم آبیاری نیز از ویژگی های این سامانه به شمار می رود.

در نتیجه با استفاده از سیستم مدیریت ساختمان می توان ساختمان ها را تا سطح مورد نظر هوشمند نمود هزینه این کار نیز بسته به سطح هوشمند سازی می تواند بسیار متفاوت بوده ولی امکان پذیر می باشد.

فواید استفاده از سیستم  BMS

در مجموع بهره گیری از سیستم BMS  مزایایی همچون صرفه جویی انرژی و کاهش هزینه های نگهداری افزایش ایمنی، افزایش سطح رفاه و آسایش، صرفه جویی مصرف انرژی و کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری دارد.

مطالعات نشان داده است که استفاده از سیستم هوشمند می تواند بطور متوسط 20 درصد از مصرف انرژی و هزینه های جاری ساختمان را کاهش دهد. این سیستم علاوه بر کاهش مصرف انرژی با خاموش نمودن و کنترل آنها موجب کاهش استهلاک و افزایش طول عمر دستگاه ها و کاهش هزینه های مربوطه می گردد.

این سیستم در شرایط بحرانی با ارسال سریع و به موقع اعلام خطر می تواند در جلوگیری از حوادث و کاهش اثرات آن نقش مؤثری داشته باشد و به طور خودکار پیام های اضطراری را به افراد یا ارگان های ذی صلاح ارسال نماید. همچنین کنترل درب و مبادی ورودی و اتصال آن به دوربین های مدار بسته و دستگاه های ثبت ورود می تواند ایمنی سیستم را به طور قابل ملاحظه ای افزایش دهد.

این سیستم می تواند بسیاری از کارهای تکراری و بازرسی های مورد نیاز را بطور هوشمند انجام دهد.

بطور مثال با حضور افراد نسبت به روشن  شدن روشنایی و فن کوئل اقدام نماید و یا آبیاری فضای سبز و باغچه را به طور خودکار انجام دهد و یا با تنها فشار یک دکمه حالت های از پیش تعریف شده ای را اجرا نماید. و یا دما و نور و رطوبت مکان ها را در حد مطلوب تنظیم نماید.,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :