۱۳۹۷ دوشنبه ۱۹ آذر
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 203 کد مطلب: 3066  
خودداری دستگاه‌های دولتی از واگذاری زمین به وزارت راه

خودداری دستگاه‌های دولتی از واگذاری زمین به وزارت راه

۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ مرداد ساعت 07:44

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

خودداری دستگاه‌های دولتی از واگذاری زمین به وزارت راه

۱۷ درصد از برنامه بازآفرینی مسکن در حال اجرا است

 

معاون وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: با وجود تأکید رئیس جمهوری در ضرورت واگذاری هرچه سریعتر اراضی دولتی بلا استفاده به وزارت راه و شهرسازی هنوز یک متر مربع از این اراضی به شرکت بازآفرینی معرفی نشده است.

به گزارش صدای مهندس، هوشنگ عشایری با تأکید براینکه رویکرد ما در برنامه ملی بازآفرینی شهری در حوزه تولید مسکن 90 درصد به سمت بخش خصوصی و 10 درصد برای بخش دولتی است، گفت: با توجه به آمار موجود از ابتدای سال 97 تا کنون حدود 13 هزار نفر پروانه ساختمانی در بافت فرسوده را تحت اجرای برنامه ملی بازآفرینی در 7 کلانشهر کشور گرفته‌ و حدود 4 هزار واحد مسکونی دیگر نیز در اراضی وزارت راه و شهرسازی در مرحله طراحی و آماده واگذاری به توسعه‌گر هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با تأکید براینکه در طرح ملی بازآفرینی هیچ برنامه‌ای برای تملک اراضی وجود نداشته و رویکرد ما در این حوزه پروژه‌ای نخواهد بود، گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده در این طرح هرجا که دولت و شهرداری در محل بافت‌های هدف دارای زمین است، آن اراضی را به عنوان محرک شتابدهی به برنامه در نظر خواهیم گرفت نه آنکه دولت در این مناطق به دنبال تملک زمینی باشد.

عشایری با اشاره به برنامه ملی بازآفرینی و ساخت 100 هزار واحد به طور سالانه در مناطق هدف بیان کرد: در این برنامه از 100 هزار واحد اعلام شده تنها 10 هزار واحد در اراضی دولتی و 90 هزار واحد در اراضی مردم توسط بخش خصوصی و مردم احداث خواهد شد که نقش دولت در این زمینه صرفا نقش حمایتی خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید براینکه رویکرد ما در برنامه ملی بازآفرینی شهری در حوزه تولید مسکن 90 درصد به سمت بخش خصوصی و 10 درصد برای بخش دولتی است، گفت: با توجه به آمار موجود از ابتدای سال 97 تا کنون حدود 13 هزار نفر پروانه ساختمانی در بافت فرسوده را تحت اجرای برنامه ملی بازآفرینی در 7 کلانشهر کشور گرفته‌ و به دنبال آغاز عملیات اجرایی آن هستند.

وی در این باره افزود: طبق این آمار تا کنون بیش از 2 هزار واحد در اراضی سازمان ملی زمین و مسکن، حدود 1200 واحد در اراضی بنیاد مسکن و حدود 1500 واحد در اراضی شرکت سرمایه‌گذاری بانک مسکن تحت نظارت برنامه ملی بازآفرینی در کشور در مرحله طراحی و آماده واگذاری به توسعه‌گر هستند که به اضافه 13 هزار واحد مذکور از اجرای 17 هزار واحد مسکونی از ابتدای سال 97 در مناطق هدف خبر می‌دهد.

 مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با تأکید براینکه هم‌اکنون 17 درصد از برنامه بازآفرینی در بخش مسکن در کشور در حال اجراست گفت: قطعا تمامی دستگاه‌ها در سراسر کشور باید از پیشرفت خود در برنامه بازآفرینی به صورت هفتگی گزارش دهند تا اطلاعات به طور منظم به دفتر ریاست جمهوری گزارش شود.

وی ضمن اشاره به حساسیت بالای رئیس‌جمهوری بر واگذاری هرچه سریعتر اراضی دولتی و سرعت هرچه بیشتر به برنامه ملی بازآفرینی در سطح کشور بیان کرد: متأسفانه با وجود تأکیدات مؤکد رئیس جمهوری در ضرورت واگذاری هرچه سریعتر اراضی دولتی بلااستفاده به وزارت راه و شهرسازی هنوز یک متر مربع از این اراضی به شرکت بازآفرینی معرفی نشده که درخواست داریم، مدیران کل راه و شهرسازی در استان‌ها با ارسال نامه و شناسایی این اراضی و حتی بررسی موضوع در کمیسیون سه نفره در سازمان ثبت در صورت نیاز به تسریع این فرآیند کمک کنند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در این راستا خاطرنشان کرد: طی جلسه اخیر برگزار شده با حضور معاون رئیس جمهور بر ضرورت شناسایی اراضی و ارسال درخواست‌ها به دستگاه‌های مربوطه بسیار تأکید شد که انتظار می‌رود این موضوع از سوی مدیران کل در استان‌ها به جد پیگیری شود.

منبع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :