۱۳۹۸ شنبه ۳۱ فروردين
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 272 کد مطلب: 3228  
اعطای اعتبارنامه اعضای هیئت‌مدیره هشتم نظام‌مهندسی تهران

اعطای اعتبارنامه اعضای هیئت‌مدیره هشتم نظام‌مهندسی تهران

۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۰ آبان ساعت 07:17

 با حضور معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی صورت گرفت:

اعطای اعتبارنامه اعضای هیئت‌مدیره هشتم نظام‌مهندسی تهران

رسیدگی به پرونده‌های تخلف مطالبه هیات مدیره جدید

مراسم اعطای اعتبارنامه هشتمین دوره هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران با حضور حامد مظاهریان معاون مسکن وزارت راه وشهرسازی، منوچهر شیبانی اصل مدیرکل سازمان‌های نظام‌مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای، نادر محمد زاده مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران و اعضای هیئت‌مدیره منتخب سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد.

کم حاشیه‌ترین و سالم‌ترین انتخابات در بین دوره‌های گذشته

به گزارش «صدای مهندس» در ابتدای این مراسم مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران بابیان اینکه در ابتدای امر وظیفه خود می‌دانم از مشارکت مهندسان در انتخابات امسال قدردانی و تشکر کنم گفت: احتمال می‌دادیم مشارکت مهندسان در انتخابات امسال به علت مسائل و چالش‌های موجود در نظام‌مهندسی روند کاهشی داشته باشد که خوشبختانه این مورد با رشد قابل‌توجهی روبرو شد .

نادر محمد زاده بابیان مطلب فوق افزود:از بین واجدین شرایط حدود 170نفر برای کسب آرای کرسی هیئت‌مدیره هشتم منتخب‌شده هم اکنون25 نفر نهایی نفر منتخب حاصل مشارکت بیشتر مهندسان نسبت به سال‌های گذشته است . اگر آرای هر منتخب را به‌صورت جداگانه بررسی کنیم مشاهده می‌کنیم که هر منتخب بین هزار و 400تا هزار و 500رأی داشته که نسبت به سال‌های پیشین که این رقم 400تا 500رأی بوده رشد قابل‌توجهی است .

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران انتخابات امسال کم حاشیه‌ترین و سالم‌ترین انتخابات در بین دوره‌های گذشته است گفت:تلاش تک‌تک افراد هیئت اجرایی ،نظارت و تلاش‌های وزارت خانه باعث شده انتخابات امسال باشکوه برگزار شود .

محمد زاده گفت: علی‌رغم چند تفاوت در انتخابات این دوره همانند افزایش اختیارات اجرایی در منطقه و استان ، توجه به تعارض منافع ، اجازه شرکت مهندسان باگذشت بیش از 2 سال از صدور پروانه پایه‌یک و همچنین مکانیزه بودن انتخابات باعث نشد که انتخابات امسال با کاهش نرخ مشارکت روبرو شویم .

همچنین وی با ابراز قدردانی از هیئت‌مدیره هفتم از هیئت‌مدیره هشتم خواست با شروع هیئت‌مدیره جدید به دنبال دگرگونی و بلوغ در فعالیت حرفه‌ای مهندسی باشند .

اعتراضات نسبت به انتخابات امسال ناچیز بود

در ادامه این مراسم رئیس نظام‌مهندسی استان تهران بابیان اینکه اعتراضات نسبت به انتخابات امسال بسیار اندک بود گفت:با اتفاقات افتاده دوره هفتم ،دوره هشتم می‌تواند نقطه عطف نظام‌مهندسی باشد .

احمد خرم بابیان مطلب فوق افزود:مهم‌ترین برنامه هیئت‌مدیره هشتم توجه و اهمیت به امر آموزش و مهارت است چراکه در چند سال گذشته این امر مغفول مانده است .

وی بابیان اینکه در طی سال‌های اخیر امر آموزش به عهده بخش خصوصی ،پیمانکاران و مشاوران بوده است گفت:این عده توانسته‌اند حدود 4هزار نفر از مهندسان را در یک بازده 6 ماهه (3 ماه عملی 3ماه تئوری )وارد بازار کار شود و در حال حاضر هیچ‌کدام از این مهندسان بیکار نیستند .

خرم ادامه داد: متأسفانه با پیگیری‌های متعدد متوجه شدیم یک ریال از بودجه اعتباری آموزش مهارتی سال 95 که مقررشده بود در سال 96 اجرایی شود به بخش آموزش تعلق نگرفته است .

رئیس نظام‌مهندسی استان تهران گفت:در گام بعدی به دنبال ریشه‌کنی فساد و ممانعت از تبعیض در بدنه نظام‌مهندسی خواهیم بود.

وی درنهایت گفت:یکی دیگر از مهم‌ترین فعالیت‌های هیئت‌مدیره هشتم کوتاه کردن زمان رسیدگی به پرونده‌های تخلف است . در حال حاضر باوجود بروکراسی‌های متعدد تعویق در رسیدگی به پرونده‌های تخلف به یک چالش جدی در نظام‌مهندسی مبدل شده است .

جامعه مهندسان با دو شاخصه مردم و اعضای مهندسی روبه‌رو هستند

همچنین معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه این مراسم با اشاره به اینکه انتخابات زمینه‌ساز تغییر قدرت و منش‌ها می‌شود گفت: شنیدن صداهای جدید و تغییر در نظام‌مهندسی و جلوگیری از ایجاد حواشی از مهم‌ترین اقداماتی است که در این بخش باید انجام شود.

حامد مظاهریان گفت: انتخاباتی که در هفته‌های گذشته برگزار شد باید دستاوردی برای جامعه مهندسی و همچنین مردم داشته باشد. گروه انتخاب‌شده مهندسان توانسته‌اند نماینده‌های منتخب خود را در این بخش انتخاب کنند.

مظاهریان ادامه داد: هم‌اکنون جامعه مهندسان با دو شاخصه مردم و اعضای مهندسی روبه‌رو هستند و در هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی با چالش‌های متعددی روبه‌رو می‌شوند بنابراین باید اعضای هیئت‌مدیره جدید اشرافیت کامل در این بخش داشته باشند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: بحث کیفیت اصلی‌ترین مبحث در حوزه مهندسی به‌ویژه در استان تهران به شمار می‌رود زیرا که ساختمان و کیفیت آن بزرگ‌ترین سرمایه مردم به شمار می‌رود که باید آن را حفظ کند.

وی بابیان اینکه در همه کشورها قانون کنترل ساختمان وجود دارد افزود: قانون کنترل ساختمان فرایندهای مربوط به این بخش را کنترل می‌کند و در این بخش مسئولیت مهندسان بیشتر می‌شود.

مظاهریان اظهار کرد: هم‌اکنون تعرفه قیمتی کنترل ساختمان برای اعضای نظام‌مهندسی بسیار پایین است و در این دوره جدید باید آن را اصلاح کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی بابیان این سؤال که مهندسان ساختمان چقدر در بخش مسکن مسئولیت دارند و مسئولیت آن‌ها تا کجا ادامه دارد گفت: متأسفانه محصول نهایی بخش مسکن که باید دارای شناسنامه و ضمانت‌نامه باشد وجود ندارد و ما مهندسان همواره چشم‌انتظار سازمان‌های نظام‌مهندسی هستیم که بتوانند برای این بخش یک‌راه حل پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه در کشور آمریکا برای سال 2025 مهندسان دیدگاه‌های جدیدی مطرح کرده‌اند گفت: در این دیدگاه‌ها وظایف اجتماعی مهندسان و چالش‌های اصلی آن مشخص‌شده و مردم با یک‌نهاد حرفه‌ای مهندسی در ارتباط هستند.

مظاهریان اظهار کرد: امیدواریم سازمان نظام‌مهندسی در دوره جدید به‌گونه‌ای عمل کند که اعتماد مردم و اعتماد اعضای مهندسی را کسب کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی در یک اقدام سنجیده توانسته‌ است مسئولیت‌های سازمان‌های کوچک را کنترل و نظارت کند گفت: اولین گامی که وزارت راه و شهرسازی برداشت شد آن بود که تمامی مسائل مربوط به آموزش را به سازمان‌های دیگر واگذار کرده است و این‌یک اقدام حرفه‌ای است که باید همواره به آن توجه شود.

وی به آمار حضور اعضای هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی اشاره کرد و افزود: در رشته عمران تنها 5.5 درصد از مهندسان ،درزمینهٔ معماری 8.8 درصد، در رشته مکانیک 11.2 درصد و در رشته برق 13 درصد توزیع کار صورت گرفته است که این برای بخش مهندسی بسیار مشکل‌ساز است.

مظاهریان افزود: امیدواریم در دوره جدید بتوانیم با حمایت‌های بیشتر و جلب اعتماد مهندسان مشکلات این بخش را رفع کنیم.

گفتنی است در پایان مراسم اعطای اعتبارنامه‌ به اعضای‌ منتخب هیئت‌مدیره جدید هشتمین دوره انتخابات نظام‌مهندسی و اعضای اجرایی انتخابات دوره هشتم تقدیرنامه‌های اعطا شد .

منبع: صما,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :