۱۳۹۸ سه شنبه ۶ فروردين
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 252 کد مطلب: 3250  
پانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی برگزار می شود

پانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی برگزار می شود

پانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی با شعار شهرسازی، تاب آوری ، و تغییرات اقلیمی، به همت دبیرخانه ملی بزرگداشت روز جهانی شهرسازی، امسال روز دوشنبه ٢١ آبان ماه ١٣٩٧ در محل تالار ایوان شمس برگزار می‌شود.
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۱ آبان ساعت 08:00

پانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی برگزار می شود

به گزارش صدای مهندس، به همت دبیرخانه ملی بزرگداشت روز جهانی شهرسازی، پانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی با شعار شهرسازی، تاب آوری ، و تغییرات اقلیمی امسال روز دوشنبه ٢١ آبان ماه ١٣٩٧ در محل تالار ایوان شمس برگزار می‌شود در محل تالار ایوان شمس برگزار می‌شود.

دكتر مجتبی رفیعیان به عنوان بنیانگذار و عضو هیات موسس دبیرخانه ملی بزرگداشت روز جهانی شهرسازی در ایران اعلام داشت: روز جهانی شهرسازی (WTPD-٨ نوامبر برابر با ١٧ آبان ماه هرسال) فرصتی است كه جامعه شهرسازی كشور كه طیف وسیعی از مشاركت كنندگان دانشگاهی،حرفه ای،تشكلات دانشجویی و سازمان های مردم نهاد را در درون و وابسته به خود دارد،  در همراهی با جامعه شهرسازی جهانی) دغدغه ها و نگرانی خود را بیان كرده و یكپارچگی و انسجام خود را در  پاسخگویی به ارزش های اجتماعی نشان دهد.

وی گفت: در ایران در ١٥ سال گذشته، دبیرخانه ملی بزرگداشت روز جهانی شهرسازی،برپایه  اجماع و خرد جمعی كلیه مشاركت كنندگان، برنامه های كوتاه و میان مدتی برای انعكاس دغدغه های خود به حوزه تصمیم سازی و تصمیم گیری كشور و تحلیل و تبیین چالش های درون و برون حوزه ای در قلمرو علم شهرسازی ،شعارهای متفاوتی مورد استفاده قرار داده است كه موارد متعددی همچون رسالت حرفه ای،حكمروایی، مشاركت پذیری، فقر و بی عدالتی شهری و ... را در برگرفته است.قاعدتا انتخاب  یك شعار محوری  وكلیدی تر الزاما نفی دغدغه های دیگر  جامعه نیست لیكن باور بر این است كه در این مقطع خاص محور شعار، موضوعی اساسی تر در حوزه سیاست گذاری شهری و فرا شهری است.امسال نیز بعد طرح موضوعات مختلف در نهایت اعضای دبیرخانه بر شعار" شهرسازی،تاب آوری و تغییرات اقلیمی " به توافق رسیدند.

رفیعیان تاكید كرد: بی تردید نگاهی  به شرایط سرزمینی ما(خشكسالی و ریزگردها و گرمایش اقلیمی) و پی آمدهای آمایشی آن (جابجایی جمعیت،تشدید فقر شهری،عدم تعادل های شهری و منطقه ای) تمركز بر موضوع الزام شهرسازی به ملاحظات محیط زیستی و افزایش تاب آوری شهری را بیان میكند.

توجه به جهت گیری های موجود بین المللی (ISoCarp-2018) نیز به خوبی حساسیت های جهانی در این حوزه را نشان میدهد.

وی در ادامه افزود: دبیرخانه امیدوار است با این شعار محوری در سالجاری،امكان پذیری مشاركت نهادها و گروه های بیشتر در دغدغه های شهرسازانه فراهم شود وبتوان زیر این مفهوم محوری، مصداق سازی های زیادی را پیش برد. امیدوارم اینگونه باشد و این خرد جمعی ره به خطای زیادی نبرده باشد.

دكتر الهام امینی عضو هیات موسس و از فعالان  صنفی حوزه ی شهرسازی كشور ، هدف از انتخاب شعار  امسال را ضمن تلاش برای شناسایی چالش های تهدید كننده سكونتگاه های شهری و روستایی و آشنایی مردم با آنها، جلب توجه رسانه ها، برنامه ریزان، سیاستگذاران حوزه ی شهری و روستایی به موضوع تاب آوری و تغییرات إقلیمی در ایران اعلام كرد.

امینی گفت: در  این برنامه ضمن بهره مندی از حضور مسئولان و استفاده از ظرفیت فکری آنان،  قرار است به رسم هر ساله از پیشكسوتان شهرسازی در پنج حوزه دانش نظری، حرفه، مدیریت اجرایی و مرتبط با شهرسازی قدردانی شود.

همچنین در این بزرگداشت برگزیدگان مسابقه عکس برتر از فضای شهری و مسابقه پوستر بخش دانشجویی دبیرخانه ملی معرفی خواهند شد.

وی ادامه داد: در برگزاری این بزرگداشت، جامعه مهندسان شهرساز، جامعه مهندسان مشاور ایران، انجمن صنفی مهندسان معمار و شهرساز،  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین،  انجمن طراحان شهری ایران، شورای‌مرکزی سازمان نظام‌مهندسی‌ساختمان، دانشگاه تربیت‌مدرس، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه آزاد اسلامی شعب مختلف، دانشگاه مازندران، دانشگاه شهید بهشتی و انجمن صنفی دفاتر خدمات نوسازی كشور همکاری داشته‌اند.

امینی در پایان از کلیه دانشجویان، دانش آموختگان و حرفه‌مندان حوزه شهرسازی کشور دعوت کرد برای حضور در این نشست، دوشنبه ٢١ آبان‌ماه ٩٧ از ساعت ۱۵ تا ٢٠ به تالار ایوان شمس (حرکت سابق) به نشانی تهران، بزرگراه جلال آل‌احمد، ابتدای بزرگراه کردستان مراجعه کرده و در برنامه حضور به هم رسانند.

منبع : ایران خبر,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :