۱۳۹۹ سه شنبه ۱۹ اسفند
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 1288 کد مطلب: 3278  
قواره تهران در حد این حجم از مهاجرت نیست

قواره تهران در حد این حجم از مهاجرت نیست

۱۳۹۷ جمعه ۹ آذر ساعت 11:23

 عضو شورای شهر تهران :

قواره تهران در حد این حجم از مهاجرت نیست

رویکرد عدالت محوری شهردار منتخب، قابل تقدیر است

حسن خلیل‌آبادی گفت: در طی سال‌های اخیر تهران مظلوم واقع‌شده و به یک شهر مهاجرپذیر مبدل شده درحالی‌که در حد و قواره این میزان حجم مهاجرت نیست.

رئیس کمیته میراث شورای شهر تهران با بیان اینکه مفهوم" تهران برای همه " نیازمند اصلاح رویکرد ما به شهر به‌عنوان منطقه‌ای است. گفت: "تهران برای همه" یعنی ما در کلان‌شهر تهران شاهد بالا شهر یا پایین‌شهر نباشیم.

خلیل‌آبادی گفت: در طی سال‌های اخیر تهران مظلوم واقع‌شده و به یک شهر مهاجرپذیر مبدل شده درحالی‌که در حد و قواره این میزان حجم مهاجرت نیست.

وی با بیان اینکه مفهوم "شهر برای همه" از نگاه اقشار مختلف جامعه همان رویکرد عدالت محوری است.عنوان کرد: در طی سال‌های اخیر مفهوم زیست پذیری شهرها،عدالت و حقوقی انسانی به‌واسطه عدم اتکا به درآمد پایداری به چالش کشیده شده است.

به گفته خلیل‌آبادی درآمد پایدار شهرداری باید از سوی اقتصاد شهر تأمین شود و در این خصوص ضروری است به دنبال سرمایه‌گذار و کارآفرین برای شهرها باشیم.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر با تاکید بر اینکه فروش بخشی از بدنه شهر برای نگهداشت شهر عین بی‌عدالتی و پایمالی حقوق شهروندی است اذعان داشت: در حال حاضر شهرداری ها برای تأمین هزینه‌های شهر بخشی از بدنه شهر و حقوق شهروندی را به معرض فروش گذاشته‌ اند که این رویه عین مصداق حقیقی پایمالی حقوق شهروندان است.

وی با اشاره به این مطلب که راهکارهای ورود به درآمد پایدار برای شهرها متعدد و همه آن‌ها قابلیت اجرایی دارند. عنوان کرد: باید چشمان بسته خود را بازکنیم و ببینیم رویکرد دولت‌های محلی کشورهای توسعه‌یافته در این خصوص چیست.

خلیل‌آبادی گفت: تأمین درآمد شهر به روش کنونی جوابگوی دهه های آینده نخواهد بود چراکه روزی فرامی‌رسد که زمین، هوا و حتی زیرزمین‌های شهر فروخته‌شده و آسان‌ترین روش منبع درآمد شهرداری به اتمام رسیده است.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه" شهر برای همه" نیازمند حمل‌ونقل آسان، ارزان و باصرفه اقتصادی برای سرمایه‌گذاران است عنوان کرد: دولت باید اجازه فاینانس حمل‌ونقل را به دولت‌های محلی ارائه کند. چراکه ما فرآیند قراردادهای فینانسی موفقی درزمینهٔ متروی شهری داشتیم.

به اعتقاد خلیل‌آبادی عدم اجرای صحیح فاینانس یا لایحه درآمد پایداری شهری ناشی از عدم ارائه اختیارات به دولت‌های محلی است.

وی با بیان اینکه در تمام کشورها توسعه‌یافته اختیارات شورا و دولت‌های محلی بسیار گسترده است گفت: متأسفانه رد پای دولت در کشور ما در همه عرصه‌ها قابل‌مشاهده و شناسایی است؛ و متاسفانه دولت با ورود به همه حوزه‌ها باعث شده روند کارها به‌کندی پیش برود.

خلیل‌آبادی مقصر اصلی عدم تصویب لایحه 20 ساله درآمد پایدار را دخالت‌های دولت دانست و در این خصوص خاطرنشان کرد: قدرت دولت‌های محلی و شهرداری‌ها باید ارتقا پیدا کند و تحقق این مورد نیازمند تغییر و اصلاح ساختار قوانین است.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در لزوم توجه به هوشمند سازی شهرها گفت: به سبب آشفتگی و بی‌نظمی که به دنبال جمعیت گسترده در شهرها وجود دارد، اداره و توسعه شهری تا حدودی ناممکن شده است و نهادهای قدیمی و شیوه‌های مدیریت سنتی با جهان پیچیده و به سرعت در حال تغییر در حال تضاد است. این توسعه و جمعیت پذیری که به لحاظ افزایش آگاهی‌های شهروندان، مطالبات مضاعف را هم شکل داده است و به سبب وجود ایده‌های جدید و رشد تکنولوژی فقط با هوشمندسازی است که می‌توان این شهرها را اداره کرد.

وی در نهایت گفت:از این رو برنامه‌ریزان و مدیران شهری در سراسر جهان می‌کوشند تا با نگاهی یکپارچه به تمامی ابعاد شهرنشینی مدل‌هایی را برای توسعه شهرهای قرن ۲۱ به منظور پاسخگویی به خواسته‌ها و انتظارات جدید دنیای امروز توسعه دهند که یکی از مفاهیم جدید، هوشمندسازی شهرها است.

منبع: صما,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :