۱۳۹۹ شنبه ۹ اسفند
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 841 کد مطلب: 3293  
شهرداران تهران و آنکارا تجربیات خود در مقابله با کرونا را به اشتراک گذاشتند

شهرداران تهران و آنکارا تجربیات خود در مقابله با کرونا را به اشتراک گذاشتند

۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۱ فروردين ساعت 14:45

شهرداران تهران و آنکارا تجربیات خود در مقابله با کرونا را به اشتراک گذاشتند

شهردار تهران: ایران در حال مبارزه همزمان با کرونا و تحریم هاست 
شهرنوشت: شهرداران تهران و آنکارا در یک گفتگوی اینترنتی در فضای مجازی اطلاعات مربوط به فعالیت های خود در مقابله با کرونا را به اشتراک گذاشتند.
 

به گزارش شهرنوشت، پیروز حناچی، شهردار تهران در گفتگوی خود با منصور یاواش، شهردار آنکارا گفت: مدیریت شهری در تهران در حال مبارزه با پاندمی کرونا است و بسیاری از پروتکل های WHO (سازمان بهداشت جهانی) را در اداره شهر، حمل و نقل عمومی و خدماتی که به مردم ارائه می شود، در دستور کار دارد.
او افزود: یکی از موضوعاتی که بسیار مورد توجه است و بویژه کشورهای اسلامی بیشتر با آن درگیرند موضوع فاصله اجتماعی است. بر همین اساس در یک اتفاق بی سابقه نمازهای جماعت و حرم های مقدس مشهد و قم و شیراز تعطیل شده اند و خوشبختانه در یک ماه اخیر از فرصت تعطیلات نوروز برای کاهش حضور اجتماعی حداکثر استفاده شد.
حناچی با بیان این که "وضعیت تهران با بقیه کلانشهرهایی که درگیر هستند قدری متفاوت است چون ایران همزمان با دو ویروس در حال مبارزه است" ادامه داد: ایران همزمان با دو ویروس کرونا و تحریم های ظالمانه می جنگد اما خوشبختانه روزهای بحرانی اولیه را پشت سر گذاشته ایم. در شهرهای بزرگ دیگر کشور که اپیدمی حاد بود مثل رشت، ساری و قم ارقام ابتلا به شدت رو به کاهش است.
او با تشکر از کمک های ترکیه به ایران در بحران کرونا گفت: همین جا لازم است از کمک هایی که از سوی دولت ترکیه به ایران ارسال شده است تشکر کنم و همین طور یاد کنم از ابتکار جالبی که شما برای جمع آوری تجارب شهرهای جهان در وبسایت خود انجام داده اید.
حناچی به استفاده از ظرفیت اینترنت و فضای مجازی برای انجام خدمات شهری اشاره کرد و گفت: کرونا شرایط جدیدی برای ما در ارائه سرویس و خدمات به وجود آورده است بسیاری از این خدمات شهری هم اکنون به صورت اینترنتی انجام می شود و بسیاری از خدمات در مقیاس محلی از طریق اینترنت به مردم ارائه می شود. همچنین جلسات مدیران شهری و مسئولان به تعداد زیاد روی وب تشکیل شده است.
شهردار تهران ادامه داد: یکی از مشکلاتی که همه شهرهای دارای اپیدمی کرونا با آن مواجه اند موضوع متوفیات ناشی از کرونا است و از آن سخت تر، نبود امکان برگزاری مجالس عزاداری توسط خانواده های داغدار است اما در این زمینه هم ابتکار جالب برگزاری مجالس ترحیم اینترنتی است که برگزار می شود.
او به تلاشهای شهرداری تهران برای ضدعفونی سازی معابر شهری اشاره کرد و گفت: در مدت بحران کرونا تلاش زیادی برای ضدعفونی کردن فضاهای عمومی و اتوبوس و مترو و تاکسی ها و ایستگاههای آنها داشتیم و همچنین اقدامی را به منظور همبستگی جهانی به شکل ویدیو مپ روی برج میدان آزادی با تاسی به شعر سعدی که می فرماید بنی آدم اعضای یک پیکرند / که در آفرینش ز یک گوهرند / چون عضوی به درد آورد روزگار / دگر عضوها را نماند قرار / تو کز محنت دیگران بی غمی / نشاید که نامت نهند آدمی. اجرا کردیم
شهردار تهران در پایان گفت: امیدوارم بعد از کرونا بتوانیم همدیگر را در فضای مناسب تری ملاقات کنیم و در اجلاس کلانشهرهای جهان از قول ما هم اشاره کنید که با دو ویروس کرونا و تحریم همزمان می جنگیم.

·         شهردار آنکارا: ورود و خروج به ۳۰ کلان شهر ترکیه ممنوع است
در ادامه منصور یاواش - شهردار آنکارا - هم با تشکر از این تماس اینترنتی گفت: می خواهم از تدابیری که برای مقابله با کرونا اندیشیدیم سخن بگویم. این شرایط که در آن قرار داریم مورد انتظار نبود.
او افزود: در آنکارا بر اساس تدابیر پیشگیرانه ای که از سوی دولت اتخاذ می شود تصمیماتی می گیریم و انجام می دهیم. امروز از کل آمار مبتلایان و درگذشتگان ترکیه در آنکارا که سومین شهر بزرگ این کشور است
۸۲۰ مبتلا و ۱۹ فوتی داشتیم.

بر اساس مصوبه دولت اتوبوسها میزان مسافران خود را به نصف کاهش داده اند و سوار شدن به اتوبوس بدون ماسک ممنوع است. ترکیه ۳۰ کلانشهر دارد که ورود و خروج به این شهرها کاملا ممنوع شده است و مدیریت شهری در این شهرها تلاش می کند کارهایش را با اینترنت انجام دهد و شهرداری آنکارا هم همین سیاست را دنبال می کند.
شهردار آنکارا ادامه داد: در سطح کشور
۱۵۰ اداره و خیلی از مراکز خرید و قهوه خانه ها و رستوران ها و اماکنی که امکان داشت مردم به هم نزدیک تر شوند تعطیل شده اند. خروج افراد بالای ۶۵ سال و زیر ۲۰ سال به خارج از خانه ممنوع است. در مقابل برنامه ای در حال اجراست که بر مبنای آن خانواده هایی که بالای ۶۵ سال سن دارند چون خروجشان ممنوع است می توانند مایحتاج خود را در تماس با فروشگاهها اعلام کنند و با پیک برایشان ارسال می شود .
او به برنامه حکومت ترکیه برای جبران خسارات مالی مردم اشاره کرد و گفت: اقشاری بودند که به واسطه تعطیلی محل کار درآمد شان را از دست داده اند مثل رستورانها و کافه ها . طی یک آگهی اینترنتی اعلام شد کسانی که این مشکل را دارند از راههای مشخص شرایط شان را اعلام کنند. با تشخیص شرایط آنها، شهرداری نیازهای نقدی و غذایی شان را برآورده می کند برخی گروههای خاصی هستند که در آمد کمتری دارند و انسانهای فقیری هستند که کار ثابت و بیمه ندارند اینها هم شناسایی می شوند و به آنها کمک های نقدی و غذایی تعلق می گیرد.
شهردار آنکارا ادامه داد: همه اماکن و اداره های عمومی، سایت ها و شهرک های مسکونی را هر روز کاملا ضدعفونی می کنیم و امیدوارم همه باهم در سطح جهان با تبادل اطلاعات از شر این ویروس خلاص شویم. شهرداری بخشی از کارهایش مثل برنامه هایی در پارک ها و فضای سبز اجرا می کرد و یا خدماتی مثل آسفالت خیابان ها را به تعویق انداخته است.

در پایان این تماس حناچی شهردار تهران با آرزوی موفقیت برای شهردار آنکارا گفت: امیدوارم موفق باشید و سلام من را به همکاران خود در استانبول و بقیه شهرهای ترکیه برسانید.

شهردار تهران در پستی توئیتری با اشاره به این گفت گو نوشته است:

در روزهای سخت سرنوشت ملت‌ها بیش از پیش به یکدیگر گره می‌خورد و حکمروایی شهری زمانی به اوج خود می‌رسد که شهرداران کلانشهرهای جهان به این مهم باور داشته باشند. امروز با شهردار آنکارا صحبت کردم؛ تهران و آنکارا مثل همیشه با هم همراه خواهند بود.,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :