۱۳۹۷ دوشنبه ۱۹ آذر
 
 
ایمیل خود را وارد نمائید :  
 
آرشیو خبر آمار بازدید: 1365 کد مطلب: 800  
چند خبر از وزیر و معاونین

چند خبر از وزیر و معاونین

۱۳۹۳ يکشنبه ۱ تير ساعت 06:29

  وزیر راه و شهرسازی:

یكپارچگی نظام مهندسی تا پایان سال عملیاتی می شود
 
وزیر راه و شهرسازی به اشاره به اینكه شاخص های بهره وری به طور میانگین از سال 76 تاكنون 40 درصد كاهش داشته است، اظهار امیدواری كرد: كه یكپارچگی نظام مهندسی تا پایان سال عملیاتی شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان به نقل از مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی كه در نشست با تشكل های صنفی ، حرفه ورزان و اساتید دانشگاه های لرستان سخن می گفت، با تاكید بر پیگیری بحث یكپارچگی نظام مهندسی توضیح داد: ضمن اینكه همه مهندسان باید از قواعد عمومی پیروی كنند؛ باید در درون این یكپارچگی تخصص گرایی با ارتقای فن آوری شكل بگیرد و رقابت مهندسی درون رشته ای مد نظر باشد.
وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به یكی از حاضران با اشاره به اینكه موافق تقویت آزمایشگاه فنی و مكانیك خاك در زمینه فروش خدمات و فعالیت بخش خصوصی در این زمینه است؛ گفت: اخیرا شورای عالی فنی راه و شهرسازی تشكیل شده است و رتبه بندی درون حرفه ای پیمانكاران می تواند در این شورای طرح شود.
آخوندی با اشاره به اینكه اگر تمام پروژه های عمرانی تكمیل شوند و با اختصاص بودجه آیا مشكل اشتغال حل می شود؟ یادآور شد: شهروندان با توجه به صفات شهروندی در فرآیند توسعه نقش و سهمی برای خود قائل نیستند و دولت محور امور است. دانایی، ثروت و قدرت ایجاد می كند ولی ما اعتقادی به آن نداریم.
***************
بی‌توجهی به کیفیت ساخت‌وساز یعنی از بین رفتن منابع و زمان‌
 
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: بی‌توجهی به کیفیت ساخت و ساز یعنی از بین رفتن منابع و زمان‌ لذا حضور کاردان‌های فنی ساختمان و معماران تجربی برای بهبود وضعیت ساخت و ساز بسیار مهم است.
سعید ایزدی اظهار کرد: با هدف ارتقای کیفی در ساخت و ساز محله‌های هدف بهسازی و نوسازی شهری، تفاهم‌نامه همکاری مشترکی بین شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران منعقد شد.
وی گفت: برگزاری دوره‌های آموزش و اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف، تدوین دستورالعمل‌های راهنما، ضوابط و مقرارت پیشگیرانه، قواعد و اصول هدایت‌گری از جمله مباحثی بود که در این تفاهم‌نامه مورد بررسی قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به اینکه بی‌توجهی به مقوله کیفیت در ساخت و ساز به منزله از بین رفتن کلیه تلاش ها، منابع و زمان‌های صرف شده تلقی می‌شود، افزود: بهبود وضعیت ساخت و ساز در برنامه‌های بهسازی و نوسازی شهری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ بنابراین توجه به نقش نهاد صنفی، اهمیت حضور کاردان‌های فنی ساختمان و معماران تجربی در این فرآیند از اهمیت زیادی برخوردار است.
*********
معاون وزیر راه گفت: طی سه سال گذشته 20 هزار پروانه ساخت در تهران صادر شده است
 
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: طی سه سال گذشته 20 هزار پروانه ساخت ساختمان در تهران صادر شده است، در حالی که نیاز تهران در این مدت حدود 10 هزار واحد بوده، لذا کمبودی در عرضه مسکن نداریم و باید با استفاده از ابزارهای مالیاتی بازار مسکن را کنترل کنیم.
حامد مظاهریان درباره برنامه های وزارت راه و شهرسازی برای کنترل قیمت زمین و مسکن اظهار کرد: مبانی نظری و تجربی اقتصاد مسکن حاکی از آن است که مداخله مستقیم دولت در قیمت گذاری زمین در اکثر موارد، مطلوب نبوده از این رو مجموعه سیاست گذاری ها باید به گونه ای باشد که به صورت غیر مستقیم کنترل و تعادل بخشی در بازار حاکم شود.
وی افزود: از سوی دیگر باید توجه داشت که بخش قابل ملاحظه ای از تحولات بازار زمین، متاثر از شرایط حاکم بر اقتصاد کلان کشور و عوامل برون بخشی مانند رشد اقتصادی، نقدینگی، تحریم، هدفمندی یارانه ها و سایر بازارهای دارایی است، بنابراین برقراری ثبات و امنیت اقتصادی در سطح ملی از جمله عوامل موثر برای کنترل بازار زمین خواهد بود.
مظاهریان درباره وضعیت بازار مسکن اظهار کرد: آمار پروانه های ساختمانی حاکی از آن است که روند صدور پروانه های ساختمانی از اوایل سال 89 به این سو از وضعیت مناسبی برخوردار بوده به طوری که متوسط ماهانه پروانه ها در تهران طی سه سال گذشته بالغ بر 20 هزار واحد بوده است.
مظاهریان با اشاره به دیگر اقدامات موثر در این بخش گفت: می توان به ایجاد سامانه اطلاعاتی در حوزه زمین و مسکن به منظور ثبت معاملات، مالکیت ها و به طور کلی شناسنامه دار کردن املاک به منظور افزایش شفافیت بازار اشاره کرد.
 


,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :