فنر قیمت مسکن رها شد
فنر قیمت مسکن رها شد

 فنر قیمت مسکن رها شد

با توجه به وجود دلالان در بازار، مردم فعلا مسکن نخرند

 

یک کارشناس پیشنهاد کرد: اگر مردم ملزم نیستند، فعلا اقدام به خرید خانه نکنند تا جو گرانی و هرج و مرز بازار بهبود یابد.

با شروع سال جاری، فنر قمیت مسکن کشیده شده تا جایی که شاهد رشد قیمت‌ها تا سقف ۲۰ درصد در برخی از مناطق هستیم که به گفته کارشناسان، علت اصلی این امر وجود دلالان و سودجویان برای رساندن رشد قیمت مسکن به سایر بازارهاست که همه این عوامل موجب ایجاد حباب و رکود مجدد در بازار خواهد شد.

به گزارش صدای مهندس، بازار مسکن ۶ ماهه پایانی سال گذشته را با رشد در تعداد معاملات و قیمت‌ها روبرو شده، تا جایی که کارشناسان این بازار این رشد را حدود ۱۷ درصد اعلام کردند و پیش بینی برای ایجاد حباب قیمتی در سال ۹۷ نداشتند.

حال با شروع سال ۹۷ و تدابیر دولت مبنی بر تک نرخی کردن ارز و عقب ماندن رشد بازار مسکن از سایر بازار‌ها دلالان و سودجویان از این فرصت استفاده کرده و از آب گل آلود برای بالا بردن نرخ خانه استفاده می‌کنند.

تا جایی که در روز‌های اخیر شاهد افزایش افسار گسیخته نرخ مسکن هستیم تا جایی که این افراد قصد دارند عقب ماندگی و رکود چندین ساله بازار مسکن را در این شرایط مهار و جبران کنند.

در این میان صحبت‌هایی از سوی مسئولین مبنی بر افزایش تسهیلات مسکن صندوق پس انداز یکم و کاهش نرخ سود اعلام شده که هنوز نتیجه قطعی آن اعلام نشده است و با قطعی شدن این موضوع می‌توان انتظار رشد معقولانه قیمت‌ها را در بازار داشت.

گزارش میدانی از مشاورین املاک سطح شهر حاکی از رشد بیش از ۲۰ درصدی قیمت مسکن در یک ماه سپری شده از سال جاری است که به گفته این افراد، دلالان عامل اصلی افزایش قیمت‌ها هستند و واحد‌های مردم را با قیمت مناسب خریداری می‌کنند و با ۱.۵ برابر قیمت، قصد فروش آن را به سایرین دارند که اگر همین روند در بازار مسکن ادامه پیدا کند، رکود مجددا به این بازار باز می‌گردد، زیرا افراد توانایی خرید ندارند و در این صورت واحد‌های خالی افزایش می یابد و مردم مجبور می‌شوند به سمت اجاره روی آورند.

در این رابطه کمال اطهاری، کارشناس بازار مسکن درخصوص شرایط پیرامون بازار مسکن و پیش بینی قیمت‌ها در ماه‌های آتی بیان کرد: رشد کاذب قیمت‌ها در سال جاری موجب کاهش جذابیت بازار برای سرمایه گذاران می‌شود و باز هم باید انتظار داشت که نقدینگی در این شرایط به سمت بازار طلا و ارز سوق پیدا کند و این امر موجب عقب ماندگی مجدد این بازار از عرصه رقابت خارج می‌شود.

وی در ادامه افزود: در شرایط کنونی با توجه به وجود دلالان در بازار، افراد نباید اقدام به خرید مسکن کنند، زیرا برخی از سودجان از فرصت استفاده کرده و واحد‌های مسکونی را با قیمت بالاتری به مردم می‌فروشند، با این وجود اگر مردم ملزم نیستند فعلا اقدام به خرید خانه نکنند تا جو گرانی و هرج و مرز بازار بهبود یابد.

با این اوصاف، حال باید منتظر ماند و دید در ماه و ماه‌های پیش رو چه اتفاقاتی و تغییراتی در نرخ و معاملات بازار مسکن به وجود خواهد بود و اینکه مسئولین مربوطه می‌توانند با تدابیر صحیح مانع رشد بی رویه قیمت و توقف دلال بازی در بازار شوند یا خیر؟

منبع: خبرگزاری میزان

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۷ جمعه ۷ ارديبهشت
کدخبر:2866منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۷ هفتم ارديبهشتلینک خبر: http://www.sedayemohandes.ir/Pages/News-2866.aspx