مستاجرها از تهران رفتند؛ مسکن اجتماعی نیامد
مستاجرها از تهران رفتند؛ مسکن اجتماعی نیامد

مستاجرها از تهران رفتند؛ مسکن اجتماعی نیامد

خبرها حاکی از آن است که مستاجرها به دلیل گران شدن قیمت مسکن و نرخ اجاره، در حال ترک تهران هستند؛ فارغ از صحت و سقم این مطلب، موضوعی که مورد توجه قرار گرفته، آینده‌ مبهم این اقشار در شهرهای اطراف است.

به گزارش صدای مهندس، قیمت مسکن در پایتخت ۴۵ درصد افزایش یافته، اجاره‌بها نیز بر اساس گزارش‌های میدانی تا همین نسبت رشد نشان می‌دهد. در این شرایط و بنا به ادعای نایب رییس اتحادیه املاک، اقشار اجاره‌نشین چاره را در مهاجرت به شهرهای اطراف از جمله کرج، شهریار، پردیس، رودهن و غیره دیده‌اند؛ موضوعی که رییس اتحادیه املاک کرج هم تلویحا آن را تایید کرد.

دولت یازدهم از زمان روی کار آمدن مداخله مستقیم دولت در بخش مسکن را کنار گذاشت و تنها به تکمیل واحدهای متعهد شده مسکن مهر در دولت قبلی بسنده کرد. سپس طرح مسکن اجتماعی با دو رویکرد ملکی و استیجاری را روی میز گذاشت. اما با گذشت پنج سال هنوز این پیشنهاد از نبود منابع کافی رنج می‌برد و چشم‌انداز روشنی را پیش روی خود نمی‌بیند.

مسکن استیجاری قرار بود به کمک مستاجرهای تهرانی بیاید، اما به بهانه‌ نبود منابع کافی برای اجرای این طرح آن‌قدر تعلل شد که حالا گروه‌های اجاره نشین مسیر گرمدره را در پیش گرفته‌اند.

البته اگر از مسوولان بپرسید به شما می‌گویند که ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی در تهران داریم اما مشکل این‌جاست که این ۴۹۰ هزار واحد با رویکرد سفته‌بازانه خریداری شده و به دلیل ضعف در قوانین مالیاتی، قابلیت استفاده در بازار مصرف را ندارند.

تایید مهاجرت از تهران

به دنبال ادعای حسام عقبایی، نایب رییس اتحادیه املاک مبنی بر این‌که مستاجرها در حال کوچ به شهرهای اطراف هستند، محمد قمی، رییس اتحادیه املاک کرج هم این مساله را تایید کرد و البته گفت: این افراد بیشتر به سمت گرمدره می‌روند و بیشتر به دنبال خرید ملک هستند.

او در خصوص وضعیت اجاره مسکن در کرج طی روزهای جاری نیز اظهار کرد: بازار همچنان ملتهب است و هیچ ثباتی ندارد، به همین دلیل اجاره‌بها در مقایسه با سال گذشته ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است.

منبع: ایسنا

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۷ جمعه ۲۹ تير
کدخبر:3043منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۷ بيست و نهم تيرلینک خبر: http://www.sedayemohandes.ir/Pages/News-3043.aspx